Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 01-09-16, 19:30
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρα και με ενα ακομα γυαλινο.
-------------------------

Διαφωνω και θα διαφωνησουν κι αλλοι.
Ο αισθητηρας του stc ειναι για τα μπαζα.
Μετα απο 1-2 χρονια μπορει να φτασει να δειχνει και 50 βαθμους λαθος (και ψιλοαποτομα μαλιστα, μεσα σε 2-3 μερες). Καθε 1-2 χρονια (αφου την πατησα με μερικους) τους αντικαθιστω με αισθητηρα απο eliwell.
Ακομα και απο την αρχη μπορει να δειχνει 1-2 βαθμους λαθος.
Σπύρο κοίτα να δεις, λόγω της δουλιάς μου έχω δοκιμάσει, μετρήσει και καλιμπράρει άπειρα όργανα, για να μαι ειλικρινής όμως stc δεν έχω βρει πουθενά στην βιομηχανική ψύξη, πιθανώς να έχεις δίκιο δεν το αμφισβητώ ίσως γι αυτό είναι και τόσο φθηνό, τα όργανα όλα που έχω εγώ εμπειρία δεν χάνουν κυριολεκτικά πάνω από 0.2, αλλά βέβαια στοιχίζουν 5 φορές το stc. Εγώ γι αυτό επιμένω eliwell, σταθερή αξία, τα stc πέραν από αναξιόπιστα με βάση αυτά που λες δεν είναι και πρακτικά απ την άποψη ότι δεν μπορείς να καλιμπράρεις το όργανο έτσι ώστε να καταλαβαίνει το ενυδρείο χειμώνα καλοκαίρι, το χουμε ξανασυζητήσει νομίζω, το eliwell έχει δύο διαφορετικά set point, για παράδειγμα εγώ το ένα set point του θερμαντήρα το έχω στους 24 και το άλλο της ψύξης στους 26.5 και μάλιστα έχει και διαφορετικό διαφορικό για κάθε set point, αυτό το πράγμα στο stc ούτε στο όνειρό του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02292 seconds with 10 queries