Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #406  
Παλιά 26-08-16, 21:10
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia
Σταυρο με 36 Λίτρα ελαφρόπετρα σε αυτα τα κυβικά μπορείς να κρατήσεις 2 χρυσόψαρα ,
ναι μπορει....αλλα οπως εγραψα ηταν προσωρινο για το χειμωνα που τα ψαρια ηταν ακομη μικρα και δεν θα τρωγαν....αργοτερα θα γινοταν αναβαθμιση

αυτο δεν είναι Ιαπωνικη ψαθα και κανενα σφουγκαρι Ιαπωνικη ψαρα δεν κάνει απονιτροποιήση αν δεν αναπτυχθούν τα καλά βακτηρια .
το ξερω.... απλα ηταν ενα υλικο στο φιλτρο για μηχανικη φιλτρανση και απλα το ανεφερα

Η λίμνη σου για να δουλέψει αυτη την στιγμη θέλει 400 λίτρα ελαφρόπετρα για 4 κυβικά με Κοι .
αυτο απο που και πως το υπολογιζεις-υπολογιζουμε??

Θυμάσαι τα 2 χρυσοψαρακια που μεγάλωνα μέσα στους μονομάχους ??? Ξέρεις πόσο πήγαν τα Νιτρικά μου με εκείνα τα 2 ?? 2 αλλαγες την εβδομάδα έκανα και καθαριζα 2 φορές το φίλτρο.
to φιλτρο γιατι το καθαριζες??? αφου δεν ειχες αμμωνια κ νιτρωδη δουλευε σωστα!!! χρειαζοσουν μονο αλλαγες νερου

Ναι αν αφήσεις μια λεκάνη στο ήλιο θα πρασινίσει αλλά στην λεκάνη που μεγαλώνω αυτη την στιγμη τα χρυσόψαρα και είναι μεσα στον ήλιο με ένα μπουκαλάκι ελαφρόπετρας και αεροφίλτρο (φίλτρο diy) έχω μόνο τριχοειδη.
εδω παλι με μπερδευεις..... με ενα φιλτρακι της "πλακας" δεν εχεις αλγη και αλλου θελουμε τεραστιες ποσοτητες ελαφροπετρας???

Αν έλεγα στον Γιάννη να πάρει την uv για να βλέπει τα ψάρια του ξέρεις τι θα γινόταν ?? Η UV δεν κάνει εξαιρέσεις υπάρχει λόγος που την βάζουν στην έξοδο του νερού , δέν λεει να περασουν τα καλά βακτήρια απο δεξια και κακά απο αριστερα τα σκοτώνει όλα ανεξαιρέτως . Ξερεις πότε θα την έστρωνε? Ποτέ.
Αρα το οτι εδωσα την εξοδο του φιλτρου με την uv και στελνει το αποστειρωμενο νερο στο δευτερο φιλτρο με την ελαφροπετρα ειναι λαθος???

Γιατι αλλαξα φίλτρανση και δεν κρατησα τα φίλτρα μου στα Κοι αφου μια χαρα καθαρό ήταν το νερό, ξέρεις πολύ καλα ότι αρχισαν τα Νιτρικά μου να ανεβαίνουν με αποτέλεσμα να μετραω 3 φορές την μέρα μην χάσω την μπάλα, και να κάνω αλλαγες καθε 2 μέρες για να μην πάρω τα ψαρια στο χέρι μεχρι να κάνω το φίλτρο .

Αυτα Σταυρο μου ελπίζω να σε κάλυψα .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης
Σταύρο δεν είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες.
Και βέβαια το στρώσιμο παίζει ρόλο στη διαύγεια του νερού, και μάλιστα σημαντικό παράγοντα.
φυσικα κ παιζει


Και καλά κάνεις και παίρνεις για παράδειγμα τη δικιά σου, μη ξεχνάς όμως πως κάθε ενυδρείο και κάθε λίμνη είναι ένα μοναδικός ζωντανός οργανισμός, και αναφέρεις πως τον Χειμώνα η λίμνη σου με 36 λίτρα ελαφρόπετρα είχε πράσινο νερό.
Και έστω πως τα 36 λίτρα με την ιχθυόφορτιση που είχες ήταν ικανοποιητικά.
και ξαναλεω... τα ψαρια ηταν μικρα, αταιστα σε 3 κυβικα νερο....ποσο μπορει να μολυναν με αμμωνια ???

Ξέχασες όμως ένα σημαντικό παράγοντα, σε εσένα ήταν Χειμώνας και του Γιάννη είναι Καλοκαίρι.
Η βιολογία με τους ίδιους ρυθμούς αναπτύσσεται τώρα που η θερμοκρασία είναι από 25 βαθμούς και πάνω και το ίδιο τον Χειμώνα που στη περιοχή σου η θερμοκρασία μπορεί να ήταν και 5 βαθμούς ; Οχι βέβαια , καμία σχέση, το Καλοκαίρι αναπτύσσεται ραγδαία ενώ τον Χειμώνα με το ζόρι συντηρείται.
εδω εχεις δικιο


Επίσης η πράσινη αιωρούμενη άλγη είναι ένα δείγμα έλλειψης βιολογίας χωρίς να είναι απαραίτητο βέβαια.
Μπορεί να μην έχω λίμνη, έχω ενυδρείο όμως που είναι στον Ήλιο, κυριολεκτικά στον Ήλιο, και μπορεί να μην έχω άλγη λόγω των σαλιγκαριών, αλλά ποτέ δεν είχα πράσινο νερό, και αυτό λόγω καλής φίλτρανσης.
στασιμο νερο χωρις ψαρι που δε χρειαζεται βιολογια...γιατι πρασινιζει??


Επίσης με τις συζητήσεις που είχαμε στο δικό σου θέμα, κατάλαβα πως κάνεις πολύ μεγάλες αλλαγές χωρίς να αποχλωριώνεις το νερό, και όπως τα είπαμε με τον Παναγιώτη , αυτό δυσκολεύει στη διατήρηση της βιολογίας.
σωστα νερο με χλωριο σκοτωνει τη βιολογια...αλλα αυτο το εκανα 2 φορες για να μπορεσω να δω τα ψαρια....αλλες φορες αλλαζω λιγο νερο και αυτο που εξατμιζεται
τωρα φιλτρο ανθρακα (thanks Τακη - tsala )

Προσωπικά πιστεύω πως το πράσινο νερό και οι άλγες γενικότερα είναι πολυπαραγωντικό θέμα, εξαρτάται από πολλά δηλαδή.
Πάντως στο θέμα του Γιάννη σίγουρα έπαιξε μεγάλο ρόλο το στρώσιμο του φίλτρου και η δημιουργία ικανοποιητικής βιολογίας
αρα αν βαλω στα 2 8ολιτρα βαρελια που πηρα βιολογικο υλικο , μπολι και κλεισω την uv σε μια βδομαδα θα ειναι κρυσταλλο???

απλα νομιζα λανθασμενα οτι η uv σκοτωνει την αλγη και η βιολογια αμωνια κ νιτρωδη....
ενα στην πραγματικοτητα τρεφεται απο αυτα..... αρα αν δεν εχουμε δυνατη βιολογια υπαρχει πιθανοτητα εμφανισης της...
αρα σωστα ειναι πολυπαραγωντικο θεμα....
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02207 seconds with 10 queries