Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-07-16, 23:12
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Λοιπόν να συνοψίσω και να πω και τι εκανα.Την ώσμωση που ανέφερα τη χρησιμοποιουσα αραιά και που,θυμαμαι πως στην αρχή η αναλογία ήταν 1/2,5 ή κάπου εκεί.έμεινε χωρίς να τη λειτουργω τουλάχιστον 2-3 χρόνια και ξανά άρχισα να τη χρησιμοποιώ χωρίς να αλλάξω κάτι.έτσι πέρασαν συνολικά 7-8 χρόνια.οι τελευταίες μετρήσεις στο TDS ήταν πολύ καλές στο 4ppm,δεν ξέρω γιατί και η αναλογία πηγε στο 1/1.παρολο που είχα καλές μετρήσεις μετά από τόσα χρόνια κάτι λάθος θα μετριέται ειπα χωρίς να ξέρω τι ήταν αυτό.
Η ώσμωση ειχε μεμβράνη 125gpd με 550 flow restrictor.Αντικατεστησα τη μεμβράνη με 100gpd (δεν εβρισκα 125)και αφησα το flow restrictor,επισης αντικατέστησα και τα δυο προφιλτρα.Αφησα μια ώρα ανοιχτο να κανει flow και έπειτα γεμισα ενα δεκαλιτρο μπετόν σε 38λεπτα.τα εκατό gpd διάβασα πως δίνουν περί τα οχτώ λίτρα σε μια ώρα!!!επισης όπως ειπα γεμισε στον ίδιο χρόνο ενα δεκαλιτρο καθαρο οσμωσης με το βρώμικο να γεμίζει 11,5λιτρα.
Δεν έχω εμπειρία για να κρίνω,μονο από κάποια πράγματα που διαβάζω θα υπέθετα ότι μήπως έπρεπε να αλλάξω και το flow restrictor με καινούριο?εται διαβάζω σε διαφορά φόρα.Τί θα με συμβουλευατε να κάνω?
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01372 seconds with 10 queries