Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 24-07-16, 16:18
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ερώτηση πολύ σημαντική, θα θελα τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας, επειδή ετοιμάζω νέο ενυδρείο ελαφρώς μεγαλύτερο ως προς το πλάτος 40 καθαρό αντί για 28 που είναι αυτό και 5 εκατοστά πιο ψηλό, τι θα γίνει με τα ψάρια πρώτα απ όλα και μετά με τα φυτά που πρέπει υποχρεωτικά να πάρω απ αυτό τη μπουκάλα με το διοξείδιο και το φωτιστικό; Το καινούριο θα μου πάρει κανά μήνα να στρωθεί γιατί θέλω να το στρώσω με αμμωνία, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βγάλω το φίλτρο απ το juwel και να βάλω το εργοστασιακό του, θα πρέπει να βγάλω το φωτιστικό και να μπει το diy που είχα φτιάξει αλλά κυρίως θα πρέπει να βγει το διοξείδιο ώστε να μπουστάρω τα φυτά στο καινούριο, ποια θα είναι η επίδραση στα ψάρια και τα φυτά; Πρέπει να κάνω κάποια συγκεκριμένη διαδικασία; Μετά πως θα βάλω τα ψάρια απ το ένα στο άλλο; Να συνδυάσω ταυτόχρονη αλλαγή και το νερό που θα βγει απ το καινούριο να μπει πάρα πολύ αργά στο παλιό ώστε να προσαρμοστούν ή κατευθείαν το νερό που θα βγάλω απ το παλιό να το ρίξω στο καινούριο; Θέλω όμως το νέο ενυδρείο να είναι εντελώς καινούριο, να μη μπουν μέσα ίχνη από bba ή κυανό ή οτιδήποτε τέλος πάντων έχει περάσει αυτό το ενυδρείο. Οπως γράφετε και στο νήμα "στρώσιμο με αμμωνία" είναι η πιο υγιής μέθοδος στρωσίματος και θα θελα να το κάνω. Θα θελα και ένα χρονοδιάγραμμα αν σας είναι εύκολο σε ποιο στάδιο του στρωσίματος να βάλω φυτά ώστε να μη τα κάψει η αμμωνία αν όντως ισχύει ότι τα καίει. Επίσης θα ήθελα να ξεφορτωθώ στο καινούριο τα μαλαισιανά σαλιγκάρια, το νέο θα είναι πάλι με άμμο, θα έκανα καλά ή πρέπει να έχω οπωσδήποτε; Θα προτιμούσα ramshorn μόνο κι όχι μαλαισιανά, τι διαδικασία πρέπει να κάνω με τη μεταφύτευση ώστε να μη μεταφέρω αυτά τα σαλιγκάρια; Υπάρχει περίπτωση με τη ρίζα ή με τα ψάρια να μεταφερθούν; Εχω το esha 2000 το οποίο λέει ότι κάνει για απολύμανση φυτών, όμως δε λέει δοσολογία γι αυτή τη χρήση, οπότε κάνω δοσολογία κανονική ως φάρμακο; Λέει για παράδειγμα στα 100 λίτρα την 1η μέρα 25 σταγόνες και τη 2η και 3η 10 σταγόνες, άμα βάλω τα φυτά σ ένα κουβά 10 λίτρων μπορώ να βάλω την πρώτη μέρα 3 σταγόνες και τη 2η και τρίτη από 1 σταγόνα; Επίσης έχω και το gastropex της esha το οποίο είναι για εξολόθρευση σαλιγκαριών, ποιο είναι καλύτερο για απολύμανση των φυτών από σαλιγκάρια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
Αν θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στα ερωτήματα αυτά θα του ήμουν υπόχρεος, ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01998 seconds with 10 queries