Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 30-12-05, 23:58
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Να καταθέσω και τον δικό μου τρόπο, για όποιον βολεύεται...
Εχω πάρει μια διαφανή πλαστική γεννήστρα και της έχω ανοίξει 3 τρύπες στη μια μεγάλη πλευρά, στις οποίες έχω προσαρμόσει βεντούζες => κολλάει στο τζάμι εσωτερικά του ενυδρείου και δεν την παρασέρνουν τα "ρεύματα"...
Της βάζω μέσα μερικά πετραδάκια και λίγο χαλίκι (για να μην είναι άσχετη με το περιβάλον) και την βάζω λοιπόν μέσα στο νερό όλη (περίπου 2 εκατοστά κάτω από την επιφάνεια). Σε λιγότερο από 5 λεπτά, ΟΛΑ τα ψάρια μου αρχίζουν να περνάνε χαρωπά και περίεργα από μέσα... Κάποια από αυτά, ξεχνούν προς στιγμήν πως μπήκαν (χωράνε σχεδόν ίσα-ίσα) και τρελλαίνονται για λίγο, αλλά πολύ σύντομα βρίσκουν τον τρόπο και βγαίνουν.
Μόλις μπει αυτό που θέλω, βάζω το καπάκι που έχω φτειάξει από πάνω, βουτάω την γεννήστρα και την ανεβάζω λίγο πάνω από την επιφάνεια και η σύλληψη είναι γεγονός! Βέβαια, καμιά φορά, πιάνω 2 ή 3 ψαράκια μαζί, οπότε εκεί δουλεύει η μικρή απόχη ή (αν δεν θέλω να πιάσω το ψάρι με την απόχη) με το διαχωριστικό χωρίζω αυτό που θέλω από τα άλλα και μετά τα ελευθερώνω επιλεκτικά, με τη γεννήστρα υπό γωνία μέσα στο νερό...
Εύκολα & γρήγορα...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 31-12-05 στις 00:00
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02198 seconds with 11 queries