Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 29-12-05, 13:06
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
...Εδω ο περιορισμος ειναι η δυνατη ροή που φτανει να ενοχλει τα ψαρια. Σε ενα ενυδρειο με γκαπακια (που ειναι αργοι κολυμβητες) πρεπει να εχουμε χαμηλοτερη ροή απο οτι ας πουμε σε ενα ενυδρειο με bala sharks...
-Βάζω φωτό του ενός ενυδρείου (50 λτρ. καθαρά, με 3 γκαππίνες, 9 μικρά, 2 πλάτυς, 1 cae, 2 κόρυς) και του φίλτρου που έχω σε αυτό (400 λίτρα/ώρα, με δυνατότητα περιστοφής). Το πρόβλημά μου είναι ότι πράγματι έχω παρατηρήσει πολύ δυνατή ροή και τα ψάρια μάλλον ενοχλούνται. Μπορείς να μου πεις ένα πρακτικό τρόπο να ελλατώσω τη ροή στο συγκεκριμένο φίλτρο, χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα στη φίλτρανση? (δεν φαίνεται γιατί είναι μαύρο σε μαύρο, αλλά έχω βάλει 2 εξόδους για να την "σπάσω" - η μία κοιτάει προς την επιφάνεια - αλλά πάλι είναι πολύ...)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
...Η συνεχης κινηση των φυσαλιδων μαλλον κρατανε τα ψαρια στην "τσιτα"
-Φαίνεται η έξοδος της αεραντλίας τέρμα δεξιά (φυσαλίδες στο δεξί πλαΙνό). Πίστεύεις ότι αυτό μπορεί να κάνει κακό στο συγκεκριμένο ενυδρείο? (δεν έχω co2).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
...Κατα τη γνωμη μου ενα grow out tank θα πρεπει να ειναι γεματο με ευκολα φυτά γρηγορης αναπτυξης (ακομα και επιπλεοντα). Τα πλεονεκτηματα ειναι παρα πολλά. Υποβοηθηση του φιλτρου (τα φυτα προτιμουν την αμμωνια απο τα νιτρικα), εκλυση οξυγονου (κατα την ημερα), φυσικη κρυψωνα για τα ψαρια, απορροφηση νιτρικων, αρα αραιοτερες αλλαγες και ετοιμη φυτική τροφή (τα φρεσκα φυλαρακια ειναι ενας εκλεκτος μεζες..)
-Νομίζω ότι σε αυτό είμαι εντάξει, έτσι δεν είναι? (70Χ25Χ35 ύψος)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
...Τελος στη φυση δεν υπαρχουν αεραντλιες...
-Πολλά δεν υπάρχουν στη φύση, αλλά υπάρχουν στα ενυδρεία ΟΛΩΝ μας... (Αλήθεια, οι καταρράκτες δεν λειτουργούν σχεδόν σαν "φυσικές" αεραντλίες?)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 21-02-06 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01691 seconds with 11 queries