Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 24-05-16, 00:38
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το ξερω το υποστρωμα και δε μπορεσα να βρω πολλες λεπτομερειες. Παντως η λιπανση κακο δε κανει.

Καλο ειναι να μας κανεις μια παρουσιαση του ενυδρειου για να εχουμε καλυετρη εικονα.
Eυχαριστώ για την αμεσότητα.

Δεν θα βρεις πολλά γιατί είναι υπόστρωμα 2015. Έρχεται μαζί με κάτι βακτήρια υποστρώματος που τα βάζεις με ενέσεις απευθείας στο χώμα και θυμίζει ada amazonia η κοκκομετρία του και η φιλοσοφία του. Ιαπωνικής κατασκευής και αυτό.

Αυτό που με προβλημάτίσε είναι πως εκείνος στο μαγαζί όταν του είπα πως ξεκίνησα ΕΙ έκανε σαν να πετάω δηλητήρια μέσα και μου είπε πως για 20 μέρες δεν θα έριχνε το παραμικρό αλλά θα έκανε μόνο αλλαγές νερού.
Για αυτό βέβαια είμαστε εδώ οι χομπίστες για να τα λέμε

Σαν πρώτες εντυπώσεις εγώ θα πω πως τα φυτά in vitro Και μη φαίνεται να ανταποκρίθηκαν από την 1η κιόλας φωτοπερίοδο. Το υπόστρωμα μαλάκωσε πολύ το νερό και γενικά τα φυτά δείξανε ευτυχία αν μπορούμε να το πούμε έτσι

Απλά νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι είδα ελάχιστα diatoms καφέ άλγη και εκεί ξεκίνησαν και οι προβληματισμοί μου καθώς δεν έχω στήσει ούτε 1 εβδομάδα και μου φαίνεται πολύ νωρίς για να βγάλει.

Πολύ γρήγορη ανάλυση.

80 χ 30 χ 40 Μοικτά 96 , καθαρά γύρω στα 75-80 γιατί μόνο 17-18 λίτρα είναι το υπόστρωμα
Φωτισμός. 3 χ 24 w , 6500, 4000, 6500 osram t5 ho
pressurized co2 , κεραμική διάχυση είμαστε οριακά στο κίτρινο στο checker. Έναν κυκλοφορητή έχω βάλει να μου τις φυσάει μέσα (αν αυτό παίζει ρόλο)
Υπόστρωμα σας τα είπα

Φυτά που φιλοξενούνται για την ώρα

hemianthus cuba
ranunculus inundatus in vitro
alternanthera reinecki mini in vitro
pogostemon helferi
rotala rotundifolia
fissidens fontanus

Και περιμένω από παραγγελία μία rotala wallichii και νομίζω πως κλείνω.

Λογικά υπάρχει κάποια φόρμα παιδιά για αυτά τα στοιχεία. Σας τα παραθέτω έτσι εγώ αν δεν βολεύει μου λέτε.

Να πω σαν υστερόγραφο μέσα σε όλα πως παρουσιάστηκε μια μικρή θολούρα και αν δεν είναι τα special blend που ρίχνω παίζει να ναι το seachem iron και το enema cooper Μαζι; Τα βάζω σε διαφορετική ημέρα αλλά μου έκανε εντύπωση η θολούρα χωρίς ύπαρξη αμμωνίας.

Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01533 seconds with 10 queries