Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #125  
Παλιά 16-05-16, 21:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εδώ τα ίδια,
από χθες Κυριακή ξεκίνησα θεραπεία με AMOXIL, 250mg/40L.
Επειδή υπάρχουν μόνο κάψουλες των 500mg, βάζω σε ένα ποτήρι 4 σφηνάκια αποχλωριομένο νερό, αδειάζω τη κάψουλα και ανακατεύω πάρα πολύ καλά, για αρκετή ώρα, αφαιρώ ένα σφηνάκι από το διάλυμα και το υπόλοιπο το ρίχνω στο ενυδρείο. Αυτό θα γίνεται για 5 ημέρες τουλάχιστον, αν δεν δω βελτίωση σταματάω, αλλιώς μπορώ να το συνεχίσω συνολικά για 10 ημέρες. Αυτά έχω διαβάσει.
Καθημερινά κάνω 100% αλλαγή, η βιολογία έχει πάθει τεράστια ζημιά και κάθε απόγευμα μετράω αμμωνία.
Ότι και να συμβεί, μετά τη θεραπεία θα μπουν στο κυρίως ενυδρείο.
Σήμερα παρατήρησα και κάτι άλλο, που και που ρίχνω λίγους κόκκους τροφή, λίγα βυθιζόμενα και λίγα επιπλέοντα, σήμερα το πρωί μου έφυγε ένα μεγάλο κομμάτι από βυθιζόμενα, το άφησα με σκοπό το απόγευμα με την αλλαγή να το αφαιρέσω, έριξα και λίγα επιπλέοντα. Σήμερα το απόγευμα όμως δεν βρήκα ούτε κόκκο, ο κωλοτούμπας αποκλείεται να έφαγε τα βυθιζόμενα γιατί δεν μπορεί να κατέβει στο βυθό, και σκέφτομαι πως πρέπει να τα έφαγαν, για αυτό έριξα απόψε και 2 κομματάκια από τη τροφή που ρίχνω στα υπόλοιπα, το πρωί θα δω αν υπάρχουν, μακάρι να τα έφαγαν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01460 seconds with 10 queries