Θέμα: Διοξειδιο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-12-05, 13:58
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Διοξειδιο

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους

Εβαλα πρόσφατα φιάλη διοξειδίου και θα ήθελα βοήθεια γιατί "ψάχνομαι" ακόμα για να καταλάβω τι γίνεται.

Πως μπορώ να ξέρω πως πρέπει να τη ρυθμίσω ανάλογα με το ενυδρείο μου? Στο μαγαζί μου είπαν ότι πρέπει να βγάζει 20 φυσαλίδες το λεπτό στο bubble counter. (Σωστό-λάθος, δεν ξέρω) υπάρχει τρόπος να το υπολογίσω, ή απλώς κοιτάζω τις τιμές του διοξειδίου στην πορεία και ανάλογα αυξάνω ή μειώνω τη ροή?

Πότε αρχίζω να βλέπω τις τιμές του διοξειδίου να ανεβαίνουν? Αν δηλαδή μέσα σε μερικές μέρες δε δώ ότι ανεβαίνει να ανησυχήσω, ή παίρνει κάποιο αρκετό διάστημα?

Αντί για την "σκαλίτσα" που ξέρω για τη διάχυση, το σωληνάκι καταλήγει σε έναν κυκλοφοριτή (έχω επισυνάψει φωτο..όσο φαίνεται τουλάχιστο). Υποτίθεται ότι γίνεται η διαχυση εκεί μέσα και επίσης υποτίθεται ότι έτσι γίνεται καλύτερα (κατά το κατάστημα δηλαδή). Είναι σωστό αυτό ή είναι καλύτερα να βάλω τη σκαλίτσα?

Μου είπαν επίσης, ότι είναι καλύτερα το βράδυ να μη δουλεύει το όλο σύστημα. Να δουλεύει δηλαδή όσο είναι τα φώτα ανοιχτά. Εχει πρόβλημα αν δουλεύει συνεχώς?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kykl.jpg
Εμφανίσεις:  553
Μέγεθος:  154,1 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries