Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 04-05-16, 16:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάπως έτσι κάνω τις αλλαγές σε αυτό το ενυδρείο από τη 1η στιγμή που το έφτιαξα εδώ και 2 χρόνια.
Σε αυτά τα 2 χρόνια όμως έκανα κάποιες βελτιώσεις.
Στις αρχές και εγώ είχα καθημερινές προσθήκες/αλλαγές νερού. Παρατήρησα όμως πως τα νιτρικά δεν έπεφταν εύκολα και είχα μεγάλη και άσκοπη κατανάλωση νερού. Μετά πρόσθεσα στο σύστημα ένα ρελέ που όταν ανοίγει η ηλεκτροβάνα να στέλνει νερό , σταματούσαν οι αντλίες. Με αυτό το τρόπο είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα, και μετά δοκίμασα να έχω μερικές μεγάλες αλλαγές την εβδομάδα και όχι καθημερινές, και παρατήρηση πως με αυτό το τρόπο είχα μεγαλύτερη οικονομία στο νερό με καλύτερα αποτελέσματα. Αυτά βέβαια για Χειμώνα, γιατί το Καλοκαίρι το ενυδρείο τροφοδοτεί ένα σύστημα ανακύκλωσης και αυτόματου ποτίσματος στο ταρατσόκηπο, και επειδή το Καλοκαίρι οι γλάστρες καταναλώνουν καθημερινά πολύ νερό, στο ενυδρείο γίνονται καθημερινές προσθήκες/αλλαγές και έτσι έχω πάντα πολύ καλές παράμετρες νερού.
Οι μεγάλες αλλαγές (πάνω από 50 λίτρα σε σύνολο 280 λίτρων του ενυδρείου) το Χειμώνα είχα απότομη πτώση της θερμοκρασίας, άσχετα αν το ενυδρείο είναι κρύου νερού, έτσι έκανα άλλη μία μικρή τροποποίηση, πρόσθεσα ένα θερμαντήρα ακόμα (είχα έναν 200w και πρόσθεσα έναν 300w) και έβαλα τη σωλήνα εισαγωγής φρέσκου νερού να πέφτει επάνω στους θερμαντήρες, το φρέσκο κρύο νερό τότε ακολουθούσε την ανάποδη διαδρομή από ότι όταν είναι οι αντλίες σε λειτουργία, δηλαδή, θερμαντήρες --> αισθητήρας stc ---> είσοδος νερού στο φίλτρο, έτσι μετά τους θερμαντήρες πήγαινε στον αισθητήρα του stc, o stc αισθανόταν πτώση της θερμοκρασίας και άναβε τους θερμαντήρες , και το κρύο νερό ζεσταινόταν κατά κάποιο τρόπο. Ετσι και 50% αλλαγή να έκανα , η συνολική μείωση θερμοκρασίας δεν ξεπερνούσε τον 1,5 βαθμό διαφορά. Αυτή την εποχή το ενυδρείο είναι στους 22 βαθμούς και το νερό της βρύσης στους 15-16, η διαφορά θερμοκρασίας δεν έχει ξεπεράσει το 1-1,2 βαθμούς, όσο μεγάλη αλλαγή και να κάνω. Σε εσένα όμως που δεν θα είναι κρύου νερού , ίσως να χρειαστείς μικρότερη ροή και ίσως κανα θερμαντήρα ακόμα, γιατί το Χειμώνα το νερό της βρύσης σε εμένα είχε 8-9 βαθμούς και το ενυδρείο 14-15-16, εσύ που θα το έχεις τουλάχιστον 23-24 θα σου ρίχνει απότομα και χαμηλά τη θερμοκρασία. Αυτό βέβαια θέλει δοκιμές να βρεις τη χρυσή τομή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02805 seconds with 10 queries