Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 23-12-05, 01:16
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bakogiannisd
Πρώτον συγχαρητήρια για την γέννα. Οι πετρούλες γιατί υπάρχουν; Ρωτάω γιατί έχω μία μάνα και εγώ εδώ και 15 μέρες με πρισμένη κοιλιά σε μια γεννίστρα αλλα μικρά πουθενά. μήπως προλαβαίνει και τα τρώει;
Εχω βάλει τη γεννήστρα σχετικά κοντά στην έξοδο του φίλτρου, για να ανανεώνεται το νερό με τη ροή, συνεχώς μέσα σε αυτήν (σε σχέση και με το ύψος που την τοποθετώ). Ετσι, μαζεύονται φυσαλίδες (φίλτρο με σύστημα venturi) κάτω από τη σχάρα, σιγά-σιγά ενώνονται μεταξύ τους και μεγαλώνουν και καθώς εναγωνίως προσπαθούν να φτάσουν στην επιφάνεια (οι φυσαλίδες....), σπρώχνουν την σχάρα προς τα επάνω, βγάζοντάς την από τη θέση της. Τα πετραδάκια λοιπόν, την κρατάνε σταθερή...
Επίσης, θυμίζουν στην στρεσσαρισμένη μαμά το περιβάλλον της, υπενθυμίζοντάς της να τελειώνει γρήγορα, για να επιστρέψει εκεί, συνεχίζοντας τα χαζολογήματα με τους αρσενικούς...!
Τώρα, αν έχει ξεφουσκώσει, ναι, τα έφαγε - πράγμα που δεν το πιστεύω, γιατί στη γεννήστρα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γλυτώνουν και μάλιστα αρκετά μικρά.
- Μήπως την έβαλες πολύ νωρίς? (15 ημέρες την έχεις στη γεννήστρα??? Αν δεν είναι ακόμα η ώρα της, κινδυνεύεις να αρρωστήσει από το άγχος και να χάσεις ΚΑΙ μάνα ΚΑΙ γέννα... Στη γεννήστρα τη βάζουνε για μία ή δύο ΤΟ ΠΟΛΥ ημέρες!
- Μήπως δεν είναι έγγυος, αλλά έχει κανα Dropsy? Για τσεκάρισέ το...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 23-12-05 στις 01:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03418 seconds with 11 queries