Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 21-12-05, 07:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υπαρχει πιθανοτητα οι πληγες να προηλθαν απο δευτερογενη μολυνση απο τις τρυπες που αφηνει η λερναια. Το bactopour ειναι αντιβιοτικο και απλά το συνιστα για τις δευτερογενεις μολυνσεις.. Εχεις ηδη μεσα στο τανκ, δεν χρειαζεται. To cyprinopur ειναι προφανως μονο για χρυσοψαρα και δεν το εχω δει πουθενα..
A highly effective pond water treatment against dropsy and fish lice. Fish are especially prone to disease in spring, when they awake from hibernation. A cure with sera cyprinopur according to the instructions will help against spring virosis. sera cyprinopur is also highly effective against parasitic small crustaceans (so-called fish lice). It immediately stops parasitic activities and prevents the development of viruses.
Ενα μαλλον πιο καταλληλο ειναι το dimilin της aquarium pharma.
http://www.pondliner.com/Dimilin.htm
Δεν εχω την παραμικρη ιδεα που μπορεις να τα βρεις αυτά..
Γινεται επισης και μηχανικη αφαίρεση με λαβιδα.
H βιβλιογραφια προτινει επισης υπερμαγγανικο κάλιο και διαφορα αλλα δηλητηρια, ενω στο τελος αναφέρει και αλάτι. Προτείνει δόση χαμηλότερη απο το ick, αλλά εγω θα έλεγα να το χειριστεις σαν να ηταν ick.
3gr ανα λιτρο για 5 μερες λογικά θα τα εξαφανισει. Ακομα και αν δεν ειναι λερναια, το αλατι θα κανει το λιγοτερο κακό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02094 seconds with 11 queries