Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 15-03-16, 11:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, επειδή ξέρω πως ο Κώστας θα σας πει να ρωτήσετε εμένα, θα σας πω κατευθείαν
Λάμπρο, θεωρητικά τώρα, επειδή ένα ξύλινο, στατικά είναι μηχανικά δεμένο, με βίδες, αν το ξύλο δεν βραχεί , θεωρητικά η διάρκεια ζωής του είναι πολύ μεγάλη, αντίθετα το γυάλινο στατικά στηρίζεται στη σιλικόνη, αν χαλάσει η σιλικόνη χαλάει και το ενυδρείο, στο ξύλινο όπως είπα και πριν, αν δεν βραχεί δεν θα χαλάσει θεωρητικά ποτέ. Έχουμε όμως την υδρομόνωση, όλα αυτά τα χημικά στεγανοποιητικά δεν ξέρω πόσα χρόνια διάρκεια ζωής τους δίνουν, και μιλάμε για εποξικές ρητίνες ή υγρό πλαστικό (αυτό που ρωτάτε πατακάτω), άρα επομένως η αντοχή του στηρίζεται στην υδρομόνωση που του παρέχουν αυτά τα υλικά. Από όσα έχω διαβάσει , εχθρός αυτών των υλικών είναι ο Ήλιος, με το φως του Ήλιου πολυμερίζονται, αφού όμως η όλη κατασκευή δεν είναι στον Ήλιο , η επίδραση από τον φωτισμό είναι πολύ μικρή άρα επιβραδύνεται αυτή η αλλοίωση. Και τελευταίο έχουμε τη σιλικόνη που συγκρατεί το τζάμι, σε αυτό η σιλικόνη δεν καταπονείται μηχανικά γιατί όλη τη πίεση τη παίρνει το ξύλο , και αυτό από τη πίεση που σπρώχνει το τζάμι επάνω στη σιλικόνη και μετά στο ξύλο, δηλαδή η σιλικόνη ως επί το πλείστον λειτουργεί σαν φλάντζα και λιγότερο σαν συγκολλητικό υλικό για να κρατήσει το τζάμι στη θέση του. Επίσης ο Κώστας σκέφτεται (δεν έχει αποφασίσει ακόμα 100%) να το κάνει όπως το δικό μου, να το ντύσει με πλεξιγκλάς από μέσα, που το πλεξιγκλάς έχει φανεί πως η αντοχή του στο χρόνο είναι πολύ μεγάλη, και αυτό πάλι αν δεν το βλέπει ο Ήλιος, αλλά και πάλι αντέχει πάρα πολύ στην αλλοίωση από πολυμερισμό. Πάντως τη λύση με εποξική ρητίνη την βλέπω αρκετά καλή και αρκετά εύκολη στην εφαρμογή και ασφαλή, το πλεξιγκλάς θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στις κολλήσεις, ακόμα μια τριχοειδή να υπάρξει μπορεί να είναι καταστροφικό, αλλά και αυτό λύνεται με λίγη προσοχή και με σωστό κόψιμο.
Τα 2 υλικά που λέτε, εποξική ρητίνη και υγρό πλαστικό είναι διαφορετικά πράγματα, και τα 2 είναι υδρομονωτικά αλλά το υγρό πλαστικό είναι πιο μαλακό και φοβάμαι πως με κάποιο αδέξιο χειρισμό αν κάποιος το γρατζουνίσει , πχ με μι πέτρα ή με μία ρίζα, μπορεί να γίνει μεγάλη ζημιά, αντίθετα η εποξική ρητίνη είναι αρκετά σκληρή και λιγότερο ελαστική και αντέχει σε τέτοιου είδους χτυπήματα. Αν θέλετε να δείτε εποξική ρητίνη, δεν έχετε παρά να πάρετε μια αντλία ενυδρείου, να ξεκουμπώσετε το πίσω καπάκι, σε πολλές βγαίνει πολύ εύκολα, και να δείτε πως όλα τα ηλεκτρολογικά (ηλεκτρομαγνήτες και καλώδια) είναι βουτηγμένα μέσα σε εποξική ρητίνη.
-------------------------------------
Βρήκα εδώ https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...TFxQw1ni9vUonw
που αναφέρει για εποξικές ρητίνες, ρίχτε μια ματιά στη σελίδα 20
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02125 seconds with 10 queries