Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 08-03-16, 11:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στα χρυσόψαρα τα 200 λίτρα θα έλεγα πως είναι το χαμηλότερο, ειδικά αν μπουν χρυσόψαρα COMMON/COMET, και φυσικά το μήκος να είναι από 1,20 και πάνω, αν μπουν Funcy το μήκος να ξεκινάει από 80 εκατοστά και επάνω.
Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Μετρήσεις τις βασικές , αμμωνία & νιτρώδη στην αρχή και νιτρικά , τίποτα άλλο.
Αν το ενυδρείο είναι μέσα στο σπίτι δεν χρειάζεται θερμαντήρας, εκτός και αν η θερμοκρασία το Χειμώνα πέφτει κάτω από τους 14 και αυτό αν έχεις Funcy, τα κλασσικά χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα, το αντίθετο, καλό είναι να φάνε και λίγο κρύο, αρκεί κάτω από τους 10 βαθμούς να μη τα ταΐζεις. Το καλοκαίρι όμως θες ψύξη, η ιδανική θερμοκρασία είναι μέχρι τους 24-25 βαθμούς.
Φυτά εξαρτάται από το είδος των φυτών αλλά και από τον χαρακτήρα των ψαριών, είναι ικανά να τα φάνε ή να τα ξεριζώνουν ή και να μη τα αγγίζουν.
Οι αλλαγές όμως στα χρυσόψαρα γίνονται με θρησκευτική ευλάβεια και πάντα πάνω από το κανονικό γιατί είναι ρυπογόνα ψάρια, και αν φορτώσεις το ενυδρείο είναι πιθανό να κάνεις και 2 και 3 φορές την εβδομάδα, για αυτό προσοχή στην ιχθυοφόρτιση.
Το ενυδρείο μου δεν θα έλεγα πως είναι πρότυπο γιατί τα ψάρια είναι πολλά και μεγάλα, σώζει τη κατάσταση το πλήθος των αλλαγών, είναι 280 λίτρα και είχε φτάσει να γίνονται αλλαγές ακόμα και 450 λίτρα την εβδομάδα, τις έχω κάνει αυτόματες όμως και έτσι δεν με κουράζουν, τώρα με κάποιες βελτιώσεις αλλά και λόγω χαμηλών θερμοκρασιών οι αλλαγές γίνονται 2 φορές την εβδομάδα από 120-150 λίτρα την φορά, με στόχο τα νιτρικά να είναι πάντα κάτω από 20, και συνήθως πριν την αλλαγή είναι λίγο πάνω από το 10.
Στα 200 λίτρα που λες πως έχεις, αν το μήκος είναι από 1,20 και πάνω βάζεις μόνο 2 κλασσικά χρυσόψαρα, αλλιώς 4-5 Funcy, από εκεί και πάνω μεγαλώνεις το πλήθος και τον όγκο των αλλαγών, και αυτό θα σε κουράσει, αλλά να ξέρεις πως τα χρυσόψαρα είναι αεικίνητα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries