Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 27-02-16, 10:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο που θα εβαζα στο φιλτρο θα ηταν (απο κατω προς τα πανω):

1. Το εργοστασιακο μπλε σφουγγαρι
2. Βιολογικο υλικο, οσο περισσοτερο χωραει. Υπαρχουν διαφοροι τυποι, αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ.
3. Το λευκο εργοστασιακο σφουγγαρι. Μετα απο καποιο καιρο, οταν δεις οτι δεν πλενεται πια, θα θελει αντικατασταση απο ενυδρειακο βαμβακι.

Παράθεση:
(2)Ακόμα στο θέμα βιολογικού. Διάβασα παραπάνω στο άρθρο σας, ότι χρειάζομαι κεραμικό μακαρόνι. Αφού όμως έχω το μπλε (σφουγγάρι) και το λευκό (βαμβάκι), το μακαρόνι χρειάζεται οπωσδήποτε?
Αλλο το κεραμικο μακαρονι, αλλο το πορωδες μακαρονι. Το πρωτο ειναι για μηχανικη φιλτρανση, το δευτερο για αποικηση βακτηριδιων (βιολογικο υλικο δηλαδη). Στη συγκεκριμενη περιπτωση του ενυδρειου σου, καλυτερα να μη βαλεις και κεραμικο μακαρονι. Καλυτερα να βαλεις μια στρωση μπλε σφουγγαρι και το υπολοιπο να ειναι βιολογικο υλικο.

Παράθεση:
(3)Πέραν των παραπάνω χρειάζομαι μηχανική ή αυτή χρειάζεται μόνο αν έχουμε ασθένεια. Πχ ξέρω ότι άνθρακα βάζω για ασθένειες. Ομως, κάτι κοκκινοκαφέ στρογγυλάκια που είχε το προηγούμενο μου, mini biobox 2 της tecatlantis by aquatlantis, τα βάζω ή οχι?
Για χημικη φιλτρανση μιλας, συμπεραινω και οχι μηχανικη. Ο ανθρακας καλο ειναι να υπαρχει για μια ωρα αναγκης στο ντουλαπι μας. Οπως και στην αρχη ενος ενυδρειου να τρεξει για λιγες μερες στο φιλτρο, ωστε να σιγουρευτουμε οτι δεν υπαρχει κατι βλαβερο στο νερο μας.

Το aquaclay αν προκειται να μπολιασεις το φιλτρο με αυτο, να το βαλεις. Αν οχι, καλυτερα να μην το βαλεις γιατι θα μπαινεις στις τρυπες του βιολογικου υλικου (αν αυτο ειναι πορωδες μακαρονι).
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01540 seconds with 11 queries