Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #160  
Παλιά 04-03-16, 14:20
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδια καλησπερα προχτες γεμισα το ενυδρειο μου με νερο που μαλακωνα με τυρφη . Εβαλα το co2 για 12 ωρες την μερα , δίνει παροχή μια ωρα πριν αναψουν τα φωτα και μια ωρα μετα που θα σβήσουν ( 3 φυσαλίδες το δεπτερόλεπτο σκέφτομαι να μειωσω σε 2 σε 2-3 μέρες ) . Κατα το γέμισμα ενα μεγάλο ξύλο έπεσε και παρέσυρε μαζί του κάποια μικρότερα ξύλα με αποτέλεσμα όλο το υποστρωμα να αναταραχθει και το ενυδρειο να θολωσει πολυ σε σημειο να μην φαινεται τιποτα απο τις οργανικες υλες που γέμισε το νερο .Εν τελει άφησα το ξύλο ως έμεινε γιατι το αποτέλεσμα δειχνει ακόμη πιο φυσικό τώρα . Οι αποριες μου όμως ειναι οι εξής :

1.Ήδη απο χτες μια μερα μετα το γεμισμα εμφανίστηκαν οι πρώτες άλγες στις άκρες απο τις ανούπμιες ( λογικό αφού γεμίσε θρεπτικά συστατικά το νερο εφόσον δεν το αδειασα αμέσως μετα το πρώτο γέμισμα . Σήμερα θα κάνω αλλαγή 50% με νέο νερο που ετοιμασα στο βαρέλι με τύρφη . Αύριο λέω να κάνω πάλι αλλαγή 25% και γενικά απο εκει και πέρα να κάνω για 10 μέρες αλλαγή 30-40% μερα παρα μέρα με σκοπώ να περιορίσω πολύ την ανάπτυξη άλγεων !!! Θα βοηθήσει αυτό ? Και μέχρι πότε πρεπει να κάνω αλλαγή πολύ συχνά μεχρι να βρω την ρουτίνα μου στην εβδομαδιαια αλλαγή ?

2. Δεν έχω αρχίσει το στρώσιμο του ενυδρειου ( στρώσιμο με τροφή ) καθώς κατί τετόιο θα ανέβαζε την αμμωνία και θα είχα ακόμη περισσότερες άλγες !!! Πότε όμως μπορώ να αρχίσω την διαδικασία στρωσίματος ? Αφού περάσουν π.χ. 7-8 μέρες και με τις αλλαγές φύγουν τα πολλά θρεπτικά απο τη στηλη του νερου ?


3. Τα πρώτα λιπάσματα επίσης λογικά θα πρεπει να τα ρίξω στις 2-3 βδομάδες απο το γέμισμα ?

4. Οι μετρήσεις του ενυδρείου μου με 1 κιλό τύρφη μέσα στο φίλτρο είναι : ph : 6,9 , kh : 6 , gh : 6 , H τύρφη απο praktiker δουλέυει ! Αλλά και όταν κλείνει το co2 το ph δεν πάει πάνω απο 7,0 !


Θα ανεβάσω και φώτος το απόγευμα απλώς όποιος μπορεί ασ μου απαντήσει στα ερωήματα ευχαριστώ πολύ !!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries