Θέμα: Bettas
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 08-12-05, 21:03
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betta
Ευχαριστώ για τις πληροφοριες
Αλλα παλη εχω αποριες :
1)για την παραγωγη infusiar συμβάλουν καποια φυτα ή μπορουν να κανουν ολα τα φυτα π.χVallisneria spiralis ?
2)Σε 1 post διαβασα οτι δεν πρεπει να διασταυρώνουμε κοκκινο με μπλε betta.Γιατί ?
3)εχω ενα θυληκο splender εαν ζευγαρώσει με ενα αρσενικο splender θα βγουν ολα τα μωρα splender ή θα βγουν και αλλα ειδη οπως crowntail?
1) απ ότι ξέρω στα φυτά παράγεται infusoria αλλα μπορείς να παράγεις και μόνο σου. infusoria λέμε τα πρωτόζωα που παράγονται όταν υπάρχει αποσύνθεση κάποιου ζωντανού οργανισμού. έτσι λοιπόν μπορείς να βάλεις σε μια γυάλα ή ένα γυάλινο δοχείο νερό απο το ενυδρείο σου και να ρίξεις ένα φύλλο απο μαρούλι μέσα και να το βάλεις σε ένα παράθυρο να το βλέπει ο ήλιος. σε μια ή 2 μέρες θα δείς το νερό να γίνετε θολό. αυτό θα σημαίνει ότι υπάρχουν μέσα βακτήρια με τα οποία τρέφονται τα συγκεκριμένα πρωτόζωα. θα πρέπει λοιπόν να αφήσεις να ξεθολώσει το νερό γιατί αν ρίξεις το συγκεκριμένο νερό θα έχεις πρόβλημα. μόλις το δεις να ξεθολώσει σημαίνει ότι έχει παραχθεί infusoria και έχει καθαρίσει/φάει τα βακτήρια και έτσι μπορούμε με μια σύριγγα να τραβάμε 3-4 ml την φορά και να ταΐζουμε. δεν έχω κάνει ακόμη αναπαραγωγή απο infusoria αλλα απ ότι διαβάζω δεν φαίνονται και πολύ εύκολα αυτοί οι οργανισμοί, θέλει μικροσκόπιο.
εγώ σε όσες αναπαραγωγές μονομάχων έχω κάνει έχω μέσα java-moss και riccia fruitans και δεν έχω πρόβλημα.
2) σε ποιό post το διάβασες να το διαβάσουμε και εμείς.!!!!???
3)όταν λέμε betta splendens ενοούμαι το είδος του ψαριού. όταν λέμε crowntail μιλάμε για το σχήμα της ουράς.! μην φοβάσαι είναι πολύ δύσκολο να βρείς άλλο είδος στα μαγαζιά. όλα betta splendens είναι.
στο τελευταιο και στο προτελευταιο περιοδικό του συλλόγου υπάρχουν κάποια πολύ κατατοπιστικά άρθρα ,απο την κυρία που μας συντονίζει εδώ, για να μπορείς να ξεχωρίζεις τα ψάρια απο το σχήμα της ουράς, να δεις πως γίνετε η αναπαραγωγή και γενικά να μάθεις πολλά για αυτό το πολύ ωραίο είδος ψαριού.
μπορείς αν θές να γραφτείς στο σύλλογο και να παίρνεις το περιοδικό στο σπίτι σου με το ταχυδρομείο. αν είσαι απο Αθήνα μπορείς ,απ ότι ξέρω, να το προμηθευτείς και απο κάποιο πετ-σοπ.
εμείς πάντος εδώ είμαστε και ότι απορία έχεις να ρωτάς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02758 seconds with 11 queries