Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #150  
Παλιά 18-02-16, 13:18
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά καλημέρα έχω κάποιες αποριές σχετικά με τις μετρήσεις του νερού . Έκανα υγρά τέστ φτηνής εταιρίας σε PH , KH και GH .

Αρχικά έχω τις μετρήσεις μου απο το νερό βρύσης εδώ στην Θεσσαλονίκη , είναι οι εξής :

α. Ph : 7,8-8,0

β. Kh : 11 dh

γ. Gh : 12 dh

Έπειτα έκανα μετρήσεις στο λιγοστό στάστιμο νεράκι που υπάρχει σε μία γωνιά όπου το υπόστρωμα έχει μικρότερο ύψος , είναι το νερό που μαζευέται εδώ και ενα μήνα + από τους διαρκείς ψεκασμούς , περισασιακά βέβαια το μαζεύω δεν το αφήνω να συκγεντρωθεί σε μεγάλη ποσότητα . Οι μετρήσεις λοιπόν έχουν ως εξής :

α. Ph : 7,3-7,5

β. Kh : 6 dh

γ. Gh : 10 dh


Επίσης μέτρησά και το νερό που ψεκάζω με το ποτιστίρι αυτές τις μέρες και παρουσίασε τις εξής μετρήσεις :

α. Ph : 7,6-7,8

β. Kh : 4 dh

γ. Gh : 5 dh



Οι φόβοι μου είναι οι εξής : βασικά υπάρχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις νερού βρύσης με το νερό που ψεκάζω τόσο καιρό ( water for injection 75% νερο βρύσης 25% ) αναλογικά περίπου ειδικά στο kh που παίζει βασικό ρόλο για την προσαρμογή και ανάπτυξη των φυτών . Το ph ξέρω ότι θα ρυθμιστεί στο βαρέλι αλλά και στο φίλτρο του ενυδρείου αφού θα βάλω κάλτσες με τύρφη μέσα και στα δύο και στο βαρέλι λέω να το κάνω 4-5 μέρες πριν γεμίσει το ενυδρειο για να έχω φτάσει στο επιθυμυτό ph. Το Kh ξέρω ότι θα μαλακώσει-πέσει με τα driftwoods ως ένα βαθμό αλλά έως οτου να γίνει αυτό θα πάρει κάποιες μέρες ίσως και βδομάδες !!! Όπου φοβάμαι την ξαφνική αλλαγή του KH απο 4 ( νερό ψεκασμού) τώρα στο 11 ( νερού βρύσης ) !!! Δεν ξέρω εάν με η τύρφη θα επηρεάσει προς τα κάτω μόνο το ph ή και το kh ? Μακάρι δηλαδή να πέσει και το kh παράλληλα με το ph τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα λογικά ??? Τέλος το GH πάει μαζί με το KH ? αν πέσει το ένα πέφτει και το άλλο ? Το Gh επηρεάζει καθόλου τα φυτά ?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για όσους ξέρουν να μου απαντήσουν !!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries