Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #148  
Παλιά 17-02-16, 15:37
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γκαπυ που προανέφερες δεν θέλουν όξινο νερό,
Το νερό δεν χρειάζεται άδειασμα γέμισμα αφού δεν λιπαινεις(και να λιπαινεις ίσως να μην χρειάζεται, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα) βάλε σιγά σιγά το νερό και κάνε μετρήσεις αν δεις κάτι περίεργο κανείς αλλαγή (έχεις έτοιμο φίλτρο στρωμένο; αν όχι ή αμμωνία είναι επικίνδυνη για άλγες ) . Το διοξείδιο θα στο ρίξει το pH από το 8 σίγουρα στο 7.2-7.4 οπότε θα είσαι εντάξει, τα φυτά που έχεις δεν είναι δύσκολα φυτά μην ασχολείσαι τόσο με το pH ,δυαχητηρα βάλε μόνο τον εξωτερικό. Το ανέφερα και πριν μέρες,δεν υπήρχε λόγος για dry start ,αυτό που πρέπει να σ ανησυχεί δεν είναι πιο pH είναι ιδανικό για τα φυτά ,αλλά τι προσαρμογή θα έχει ή parvula.
Ναι το ξέρω ότι τα ζωοτόκα γενικά θέλουν σκληρό νερο με υψηλο Ph , μολλυ 7,0-8,5 , πλάτυ 7,0-,8,0 αλλά τα guppies μπορούν να ζήσουν άνετα από όσο έχω ενημερωθεί σε ph 6,8-7,2 που είναι και το ιδανικό για αυτά ! Φιλτρα στρωμένα υπάρχουν αρκετά στα άλλα ενυδρει που έχω και δεξαμενές , όμως θα ήθέλα να αφήσω το νερό να κάνει τον κύκλο του με το στρώσιμο της τροφής και όχι να βάλω μπόλι από άλλο ενυδρείο . Νομίζω είναι το πιο ασφαλές . Όσο για το ph θα ήθελα οπωςδήποτε να πάει στο 6,9-7,0 γιατι διάβασα κάτι άρθρα και εφημερίδες του εξωτερικού που ειδικεύονται στις μοςς και τονίζουν ότι η μοςς ευδοκιμούν σε κρύα νερά <24C και με ελαφρώς όξινο ph 6,0-,7,0 ιδανικά . Θέλουν πολύ φως για να γίνουν πυνκες και πράσινες ειδικά κάποις πιο απαιτητικές όπως μια εξ αυτών η Flame που έχω στο ενυδρειο αλλά και Co2 . Βεβαια και με χαμηλό φως και χωρίς co2 μπορουν να επιβιωσουν με πολύ πιο φτωχ ανάπτυξη . Όσο αναφορά την eleocharis mini sp. που έχω για carpet σίγουρα θα μου χαλάσουν κάποιες φύτρες το θετικό εινα ομως οτι απο οσο βλέπω θα υπάρξει μια έκρηξη σε 1-2 βδομάδες αφού κάτω απο το υπόστρωμα έχει απλώσει και δημιουργούνται παντού νέα φυτράκια το βλέπω απο το μποροστινό τζάμι . Αυτά είναι ήδη μέσα στο νερό οπότε πιστεύω πολύ γρήγορα με το που το γεμίσω θα ανακάμψει .

Προφανώς με το που το γεμίσω και για 2-3 βδομάδες δεν θα ρίξω κανένα λίπασμα , ή πολύ λίγο ανάλογα και αργοτερα θα πάω στην δόση που αναφέρεται μια φορά την βδομάδα για τα λίτρα μου . Η αλήθεια εναι οτι δεν ξέρω εαν θα το ξανααδείασω και θα το ξαναγεμίσω γιατι θα προετοιμάσω με τύρφη το νερο οποτε ειναι κρίμα να το πετάξω ...

Δεν ξέρω έχω τρομερό άγχος όσο πλησιάζει η ώρα μην κάνω κάτι λάθος ή με τα λιπάσματα ή με το δειοξείδιο και τα χαλάσω όλα .. Και ειδικά μετις ποσότητες ..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01943 seconds with 11 queries