Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #146  
Παλιά 16-02-16, 19:13
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Submerged θα γινει το ενυδρειο σε λιγες μερες αφου γεμισει με νερο
-------------------------
Παιδιά σήμερα πήρα βαρέλι προετοιμασίας νερού 220λιτρα , σε περιπου 7-10 μέρες τελειώνει το dry start και θα γεμίσω το ενυδρειο όμως έχω κάποιες απορείς που θα ήθελα εαν μπορείτε να με βοηθήσετε .

1. Πόσες μέρες πριν πρέπει να βάλω το νερο στο βαρέλι προετοιμασιας πριν το βάλω στο ενυδρείο ?

2. Με το Co2 το ph θα πέσει λίγο , έχω πάρει όμως και 1.2λιτρα τύρφη για να ρίξω κι άλλο το ph ουσιαστικά θέλω να πάει 6,9-7,0 απο 8,0 . Την τύρφη να την βάλω στο βαρέλι προετοιμασιας μέσα σε τούλι ή όταν γεμίσω το ενυδρειο μέσα στο φίλτρο , ή μήπως και στο βαρέλι και στο φίλτρο ίδια ποσότητα τύρφης ? Επίσης πόση ποσότητα τύρφης θα πρέπει να βάλω περίπου για 240 λίτρα έτσι ώστε το ph απο 8 στο νερό βρύσης να πάει στο 6,9-7,0 ?

3. Επίσης είναι απαραίτητο να γεμίσω και να αδειάσω 1-2 φορές το νερό του ενυδρείου για να μην μαζευτούν πολλά θρεπτικά στοιχεία στη στήλη του νερού και μ δημιουργήσουν άλγες ?

4. Επειδή έχω δύο διαχυτήρες έναν κεραμικο εσωτερικό και ένα εξωτερικό ISTA Mix μπορώ να πετύχω καλύτερη διάχυση χρησιμοποιώντας και τους δύο ταυτόχρονα ή καλύτερα μόνο έναν ?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 16-02-16 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries