Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #128  
Παλιά 15-02-16, 17:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν υπαρχει προβλημα ισα ισα απο οσο εχω ακουσει ειναι καλυτερο το νερο για την διαβιωση των ψαριων...αληθεια ψαρια θα βαλεις?
Ναι ψαράκια θα βάλω ένα ζευγαράκι guppies για επιλεκτικη αναπαραγωγή blue moscow , απο ασπόνδυλα - γαρίδες red cherry και ίσως κανα σαλικγαράκι rams εαν έχω άλγες πανω απο το επιθυμητο επιπεδο αλλιώς σαλιγκαρια δεν θα μουν . Ολά αυτα όμως 2 μήνες μετα αφου στρώσω το νερο ( στρώσιμο με τροφή )
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκουρόχρωμο νερό όπως και να έχει εμποδίζει την ποσότητα του φωτός που θα φτάνει κάτω. Αλλά επειδή αφ ενός δεν μιλάμε για κατάσταση....Αμαζόνιου και εφ εταίρου για βάθος νερού κάποια 50-60 εκατοστά και όχι μέτρα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Σε ότι αφορά τα ζωντανά, πάρτι θα κάνουν με τέτοιο νερό...
Ωραία άρα θα το αφήσω με το χρώμα του ξέρω ότι αρέσει στα ψαράκια , εξάλλου με αλλαγή 30% κάθε βδομάδα θα μειώνεται αρκετά η σκούρα ο΄ψη του νερού , και κάποιους μήνες μετά υποθέτω ότι τα ξύλα θα σταματήσουν να βγάζουν χρώμα ... 55 εκ. ύψος εαν βγάλουμε όμως και τα 12-15 εκ. ύψος που έχει το υπόστρωμα π.αμε στα 40εκ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζεόλιθο γιατί έχεις στο φίλτρο ;
Δεν ξέρω Τάκη έτσι μου ήρθε τον είχε μέσα . Κάπου διάβασα ότι ο ζεόλιθος τραβάει τα πάντα και μερικές φορές επηρεάζει και τις παραμέτρους του νερού . Είναι αλήθεια αυτό ? Μάλιστα κάποιοι τον χρισημοποιουν και στο υπόστρωμα σε φυτεμένα ενυδρεια . Λες να βάλω κάποιο άλλο υλικό φιλτραρίσματος στη θέση του ? Το φίλτρο χωράει πολλά λιτρα υλικο . Εχει γύρω γύρω σφουγγάρια , στον κάτω όροφο επίσης σφουγγάρι , στον δευτερο όροφο ζεόλιθο και στον πάνω όροφο βιολογικό μακαρόνι .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 15-02-16 στις 17:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries