Θέμα: dutch style
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #110  
Παλιά 08-02-16, 14:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα ταλαιπωρηθηκα με τον βραστηρα.
Για τα ενυδρεία σου δεν έχω να πω κάτι, σηκώνεις πολύ ψηλά το πήχη
Αλλά 1ον , γιατί παιδεύεσαι με βραστήρα, πάρε ένα βραστήρα χειρός να ησυχάσεις, τον πετάς μέσα στο βαρέλι και το αργότερο σε μισή ώρα σου έχει ζεστάνει 120 λίτρα νερό από τους 11 στους 25, και αν έχεις και εφεδρικό STC, και ο βραστήρας να είναι μέχρι 1000w, άστο να ζεστάνει μόνο του, εγγυημένη και τεμπέλικη μέθοδος

https://www.google.gr/search?q=%CE%B...8frsRtfMTzg%3D



Και 2ον στις μεγάλες αλλαγές δεν χρειάζεται να κατεβάζεις τόσο χαμηλά τη στάθμη του νερού. Δες τι κάνω, κατά αρχή έχω 2 αντλίες (Κινέζικες με 17 Ευρώ η μία) , μια για εισαγωγή και μια εξαγωγή νερού, βάζω της εξαγωγής να βγάζει, την έχω βάλει σε τέτοιο βάθος στο ενυδρείο που θα αρχίσει να ξενερίζει όταν φτάσει περίπου στη μέση. ανοίγω τότε και της εισαγωγής, η αντλία της εξαγωγής είναι πιο δυνατή από της εισαγωγής και το ενυδρείο δεν θα γεμίσει ποτέ, οι αντλίες του φίλτρου κλειστές και το νερό στο βαρέλι λίγο πιο κρύο από του ενυδρείου, το πολύ 0,5 βαθμό πιο κρύο. Οι 2 αντλίες στις 2 απέναντι πλευρές, η μία βάζει και η απέναντι βγάζει, έχω υπολογίσει και στο βαρέλι μέχρι που είναι η στάθμη που θα γεμίσει το ενυδρείο και έχω κρεμάσει την αντλία εισαγωγής μέχρι αυτό το ύψος. Όταν αρχίζει να ξενερίσει της εισαγωγής μέσα στο βαρέλι , κλείνω της εξαγωγής και βάζω της εισαγωγής στο πάτο του βαρελιού. Όσο γίνεται αυτή η δουλειά εγώ φτιάχνω καφέ, πλένω και τα σφουγγάρια του φίλτρου (έχω πολύ εύκολη πρόσβαση γιατί εσωτερικό σαμπ) , τελειώνει το άδειασμα του βαρελιού, ανοίγω τις αντλίες του φίλτρου, μαζεύω λάστιχα και βαρέλια και φύλαγμα, τεμπέλικες καταστάσεις σου λέω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 11 queries