Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #100  
Παλιά 31-01-16, 11:16
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Οι ανούμπιες απο πολλά ξένα forums που διάβασα τελευταια μπορούν να επιβιώσουν σε ενυδρεία με σχεδόν καθόλου φωτισμό , σε ενυδρεία με μέτριο φωτισμό , αλλά και το πολύ φως σε ενυδρεια high light δεν τις ενοχλει , ισα ισα αναπτυσσονται γρηγοροτερα αλλα θελουν λιπασματα αντιστοιχα και καταναλώνουν περισσότερο Co2 απο οτι εαν ήταν σε ενα Low light ενυδρειο . Ο μόνος κίνδυνος σε υψηλου φωτισμου ειναι να αναπτυξουν αλγες ειδικά εαν δεν υπάρχει κάποιο φυτο γρηγορης αναπτυξης στο ιδιο ενυδρειο και αυτο γιατι δεν προλαβαινουν να αφομοιωσουν ολο το λιπασμα λογο του οτι αναπτυσσονται αργα ακομη και σε πολυ φως και co2 . Φυσικα απο οσο ξέρω στη φύση βρίσκονται σε σημεια κοντα στις οχθες σε εσοχες και σε σκοτεινα - ημισκοτεινα σκιερα μέρη . Και εγω τις δικιες μου ετσι τις φυτεψα τις περισσοτερες , μόνο 3 ειναι κατω απο το δυνατο φως και οι 2 απο αυτες τα πανε περιφημα , η μια είχε κιτρινισει δυο φύλα τα οποια αφαιρεσα ήταν , μάλλον φύλλα sumbmerged αναπτυξης υποθετω . Γενικά κάποια απο τα παλια φυλλά κιτρινιζουν σε κάποιες απο τις ανουμπιες μου . Με την ελεοχάρις κάνω ένα πειραμα την έχω φυτέψει σε 4 διαφορετικά ενυδρεια με διαφορετικα νερα και συνθηκες . α. Ένα ενυδρειο-δεξαμενή 200L ( με ένα ζευγαράκι guppies μέσα και καμια 25αρια μωρά ) που είναι full εκτεθιμένο στον ήλιο χωρίς co2 ανοιχτο απο πάνω που έρχεται σε άμεση επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα χωρίς καθόλου λιπάσματα ( Εδώ που έβαλα και τα σαλικγαρια ramshorn που μου έδωσες ) εδώ και 10 μέρες έχουν λιώσει σχεδόν όλες οι φύτρες που έβαλα , τις τελεταιές δύο μέρες όμως παρατηρώ ότι βγαίνουν απο το πλαί δειλά δειλα νέοι runners καταπράσινοι , β. Στην δεύτερη δεξαμένη που έχει ακριβώς τις ίδιες συνθήκες με την πρώτη αλλά την βλέπει ο ήλιος μόνο 3 ώρες την μέρα η ελεοχάρις έλιωσε σχεδόν ολοκληροτικά και δεν φαίνεται καμιά νέα φύτρα να ξεπροβάλει , γ . Στο τρίτο ενυδρείο 100 λιτρων που είναι επισης full φυτεμένο με σχετικά ευκολα φυτα και χαμηλο φως στα 0,25-0,3 watt/ litre , χωρίς co2 , με λίπασμα της Tropica plant growth μια φορα την εβδομάδα ( φωτοπεριοδος 9+ ώρες την μέρα 11.45-21.15) η ελεοχάρις που φύτεψα διατηρείται σχετικά πράσινη χωρίς καμία περεταίρω ανάπτυξη , και δ. στο ενυδρειο του drystart high tech με υψηλό φωτισμό 0,8 watt/l απο φώτα ενυδρειο + 50 watt φως απο πλαι κοντα στο τζάμι η ελεοχάρις βρίσκεται εκτός νέρου εδώ και 16 μέρες και έχει αρχίσει να απλώνει λιγάκι αλλα και επισης οι φύτρες που υπήρχαν εξαρχής να μακραίνουν κι αλλο ( στο ύψος εννοω ) . Φυσικά κάποιες φύτρες έχουν λιώσει εν μέρει αλλά βγάζουν απο το πλαί νέες καινούργιες φυτρίτσες άσπρες που γίνονται σιγά σιγά πράσινες απο τη στιγμή που θα σκάσουν λίγες μέρες μετά . Να σας πω ότι σε μία γωνιά του ενυδρειου που το υπόστρωμα ειναι πιο χαμηλό και κάνει κάτι σαν σκαλοπατακι και η ελεοχάρις ειναι βυθισμένη στο νερό εκει κάποιες φύτρες έχουν λιώσει εντελώς αλλά πετάνε 1-2 φυτράκια απο το κέντρο πράσινα και αλλες φύτρες παραμένουν πράσινες χωρίς όμως καμια αναπτυξη ή τάση να απλώσουν . Προσέχω όμώς και με μία μικρή απόχη περνάω την επιφάνει 3-4 φορές την μέρα και μαζεύω οτι αν μαζεύει κάτι πάνω για να αποφύγω τον κίνδυνο στασιμότητας και ανάπτηξης BGA ( κυανο ) , όπως μου επισημάνατε μερικοί !


Τα συμπεράσματα δεν τα έχω βγάλει ακομή σίγουρα παίζει βασικό ρόλο το φώς !!!! και μετά το co2 !!! και όχι τόσο τα λιπάσματα ! απο οτι καταλαβαίνω στην ευδοκίμιση ενός μετριας δυσκολιάς γρασιδιού όπως είναι η
''eleocharis mini sp. '' . Θα περιμένω όμως κάποιες βδομάδες ακόμη να δω τι θα γίνει ειδικά στο μεγάλο ενυδρειο που θέλω να γίνει full carpet όταν θα το γεμίσω που πρέπει να βρω σωστή αναλογιά Co2 με το φωτισμό που έχω σε συνάρτηση με τα λιπάσματα που θα ρίχνω αργοτερα ετσι ώστε να μην έχω σχεδόν καθόλου άλγες .

Να σας πω επίσης οτι μένω έκπληκτη τις τελευταιες μέρες απο το ραγδαίο άπλωμα της flame moss , πάει πολύ γρήγορα και έχει αρχίσει να παίρνει αυτό το ωραίο χαρακτηριστικό σχήμα αυτού του τύπου moss και είναι καταπράσινη . Αλλά και η Taxyphilioum Spiky επίσης απλώνει πολύ καλά , που φυσικά είναι πολύ πιο εύκολη moss σε σχέση με τη flame !

Ψεκάζω πολύ συχνά το ενυδρείο περίπου κάθε 2ώρο οταν τα φώτα είναι ανοιχτά (14.00-0.00) και τη νύχτα καθόλου και ξανά στις 8 το πρωι μία φορά , και πάλι μετα στις 14.00 και εξής το καθημερινό ανα 2ωρο ψέκασμα .

Θα ανεβάσω και φώτος αφού γεμίσω το ενυδρειο οταν κλεισει μηνα στο dry start , γιατι τώρα είμαι και πολύ αγχωμένη λογω του οτι θέλω να βρω την ιδανική ποσότητα παροχης co2 για το δυνατό φωτισμό που έχω ... + τα λιπάσματα που θα μπουν στην εξίσωση αυτη αργότερα ... Φοβάμαι μην όταν το γεμίσω νερό λιώσουν όλα τα φυτά λόγω του ότι τώρα έχουν αρχίσει ολά να προσαρμόζονται στην emerged κατάσταση .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02075 seconds with 10 queries