Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 27-01-16, 18:08
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ - καταθεση παρατηρησεων απο χρηστες της

Εγώ έχω στηρίξει την ελαφροπετρα στα δυο ενυδρεία που έχω.Το πρώτο ενυδρειο 240 λιτρα με δυο εξωτερικά φίλτρα Sun sun 303 ιχθυοφωρτωση μέτρια ως πολλή ( 15 Cory, 30 ροδοστομοι, 10 cardinals tetra) και εύκολα φυτά , τάισμα 2 φορές την ημέρα το μόνο που μου έβγαλε ήταν πολλες άλγες με αποκορύφωμα την πράσινη και την bga. Το δεύτερο ενυδρειο με δισκους A-1800 (540 λιτρα) anubias 9 δίσκοι , φίλτρα 2 eheim (2080, 2180) τάισμα πολύ , τα φίλτρα δεν άντεξαν ούτε η βιολογία , πολλά νιτρικά (έφτασε μέχρι 80) παρόλο τις μεγάλες αλλαγές νερου στο ενυδρειο, άλγες πολλες ( τριχοειδή, πράσινη) φωσφορικά δεν είχα μετρήσει αλλα πιστεύω στα ύψη θα ήταν , αντιμετώπισα την κατάσταση χτίζοντας το ένα φίλτρο ως εξής το τελευταίο καλάθι (πρώτο οπως ανοίγουμε το φίλτρο ) ελαφροπετρα και άνθρακα , μεσαίο καλάθι siporax (χύμα) πρώτο καλάθι ( μηχανικό μακαρόνι και βιομπαλες) .
Αλλαγή φωτισμού με λεντοταινιες
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

Οι άλγες εξαφανίστηκαν ακόμα και η τριχοειδή ,
Νιτρικά με τάισμα 4-5 φορές προσεχτικό και κατεψυγμένη καρδιά κάθε μέρα, αλλαγή νερου αυτόματα 25 λιτρα την μέρα , δεν ξεπερνάνε τα 20
Συμπεράσματα
Στα δικά μου ενυδρεία δεν θα χρησιμοποιώ αποκλειστικά ελαφροπετρα , αλλα επιςης και δεν την απορρίπτω σαν βιολογικό υλικό , αλλα ύστερα και απο συζητήσεις που έχω κανει και με δισκαδες παλιούς με πολλες διακρίσεις , αλλα και με θαλασσινούς δεν τις έχουν μεγάλη εμπιστοσύνη σαν υλικό για δύσκολα και απαιτητικά ενυδρεία ... Όλα αυτά τα γράφω πάντα με κάθε σεβασμό και επιφύλαξη αλλα καταθέτω προσωπικές εμπειρίες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 11 queries