Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 27-01-16, 09:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά να κάνω και εγώ λίγο το δικηγόρο του διαβόλου.
Όντως η έρευνα δεν είναι ανεξάρτητη, και όπως σωστά είπε ο Σπύρος, αναληθείς δημοσιοποιήσεις στην Αμερική της πληρώνεις. Πάμε στα άλλα υλικά τώρα, κανείς δεν είπε πως δεν είναι αξιόπιστα, μια χαρά αξιόπιστα είναι και κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους, για έμενα η διαφορά είναι μόνο στο κόστος, πουθενά αλλού. Στη πράξη έχει φανεί πως και η ελαφρόπετρα κάνει εξίσου πολύ καλά τη δουλεία της, αλλά δεν είναι σε κουτάκι και δεν έχει Brand Name. Την ίδια ακριβώς ελαφρόπετρα τη πληρώνουμε χαβιάρι επειδή είναι σε κουτάκι και μια ταμπελίτσα από μια γνώστη εταιρία σε ενυδρειακά προϊόντα, τίποτα άλλο. Γιατί όταν έχει το όνομα επάνω θα πληρώσεις ένα σωρό άλλα πράγματα εκτός από το υλικό, βγάλε την έρευνα, αυτή έγινε μια φορά , πληρώθηκε και υπολογίστηκε θα γίνει απόσβεση σε Χ χρόνια, στο κάτω κάτω δεν ήταν και έρευνα που θα ήθελε 10 χρόνια μελέτες και αποτελέσματα. Όλες αυτές τις διαφημίσεις που βλέπετε ποιος τις πληρώνει ; Όπου μπείτε σε σελίδες ή σε άλλα φόρουμ και δείτε διαφημίσεις ποιος τις πληρώνει ; Και αν το πάμε και λίγο παραπέρα , σε όλα τα προϊόντα υπάρχει αυτό, την ιδιωτική τηλεόραση και όλους τους παρατρεχάμενους της ποιος τους πληρώνει ; Όλοι εμείς αγοράζοντας επώνυμα προϊόντα, για αυτό τα προϊόντα τα λεγόμενα με "Ιδιωτική ετικέτα" είναι πιο φθηνά, και αυτά που είναι και χωρίς ετικέτα ακόμα φθηνότερα, πληρώνουμε το marketing , πληρώνουμε και βέβαια και τη διασφάλιση πως το προϊόν που θα πάρουμε θα κάνει σωστά η δουλειά του και θα έχει και κάποια εγγύηση. Στο θέμα μας όμως δεν το χρειαζόμαστε αυτό, δεν είναι κάτι το τόσο εξεζητημένο που να θέλει εγγύηση και τη διασφάλιση ότι λειτούργει σωστά μας τη δίνουν οι χρήστες της, που μάλιστα υπάρχουν πολλά χρόνια πριν , πριν κάνουν την εμφάνιση τους στην αγορά αυτού του είδους τα προϊόντα. Και αν το πάμε και λίγο παραπέρα, όπως κάποια επιστημονική διαβεβαίωση, αυτή μας τη δίνουν οι γεωλόγοι που μας διαβεβαιώνουν πως η ελαφρόπετρα είναι χημικά αδρανής και είναι πορώδες υλικό. Περισσότερες λεπτομέρειες εμάς τους απλούς χομπίστες δεν μας ενδιαφέρουν, δεν θα δώσουμε και εξετάσεις για να πάρουμε PHD σε θέματα γεωλογίας ή βιολογίας, η χρήση της τόσα χρόνια νομίζω πως είναι αρκετή. Επίσης υπάρχουν βίντεο με υλικά που μας δείχνουν να ρουφάνε μελάνι , και όντως κάποια υλικά ρουφάνε περισσότερο από άλλα, αυτό προσωπικά δεν μου λέει κάτι, γιατί και το σφουγγάρι ρουφάει αλλά αυτό δεν το κάνει να είναι και το καλύτερο βιολογικό υλικό, υπάρχουν και καλύτερα, όπως και οι γνωστές βιόμπαλες δεν θα ρουφήξουν καθόλου αλλά είναι πολύ καλά βιολογικά υλικά, μάλλον τελικά η ύπαρξη τριχοειδών σωλήνων δεν είναι το ζητούμενο. Θα μου πει κάποιος άλλος, μα τι ξέρεις εσύ ; είσαι νέος στο χώρο, ναι είμαι νέος στο χώρο, μόνο 3-4 χρόνια, και δεν έχω χρησιμοποιήσει πολλά υλικά, αλλά αφού κάνω σωστά τη δουλειά μου , που το δείχνουν οι μετρήσεις , τι παραπάνω θα μου δώσουν τα άλλα υλικά , και στις αντίξοες συνθήκες που χρησιμοποιώ εγώ την ελαφρόπετρα, χρυσόψαρα τέρατα στους 14,5 βαθμούς θερμοκρασία και ταΐζω με τις χούφτες. Το ξαναλέω, δεν απαξιώνω τα άλλα υλικά, το κόστος τους απαξιώνω, και με την ελαφρόπετρα κάνω μια χαρά τη δουλειά μου , και δεν μου κοστίζει τίποτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01886 seconds with 11 queries