Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 21-01-16, 12:45
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή Ψαροσύνθεση σε 125 λίτρα

Καλημέρα όλη μέρα! (μέχρι να το γράψω θα έχει πάει σίγουρα καλησπέρα και βάλε!)

Για να στήσω το ενυδρείο που θα αγοραστεί σήμερα θα πρέπει να καταλήξω στην ψαροσύνθεση και θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια
Όταν είδα αυτό το ψαράκι πάντως πραγματικά ξετρελάθηκα!


Πηγή Φωτογραφίας

Οκ δεν είναι για το μήκος που έχει το ενυδρείο μου αλλά δε θα τρελαθούμε κιόλας! Τόσα όμορφα ψαράκια υπάρχουν!

Πάμε στα θέλω:
- Νερό βρύσης ή και πιο μαλακό με τη χρήση αντίστροφης όσμωσης (50-60 ευρώ δεν είναι τρομερό κόστος. Στην τελική φτιάχνεις νερό και για το ατμοσίδερο! )
- Φυτεμένο με εύκολα φυτά που δεν απαιτούν διοξείδιο (έχω βρει τη σχετική λίστα)
- Υπόστρωμα που να μην επηρεάζει το Ph αλλά να μην είναι φουλ λευκό (εδώ θέλω σίγουρα βοήθεια).
- Διακόσμηση με ξύλα ίσως και κάποιες πέτρες (οι πέτρες θα εξαρτηθούν από τα ψάρια περισσότερο αλλά και το τι θα βρω να μου αρέσει)
- Όμορφα ψαράκια για τις πάνω ζώνες αλλά και για το βυθό. Ιδανικά στο σύνολο 3 είδη. Ίσως σαλιγκάρια. Για γαρίδες δεν ξέρω δεν απαντώ. Διαβάζω πολλά και δεν θέλω να τα βάλω όλα μαζί ταυτόχρονα - ταυτόχρονα σαν το ανέκδοτο... Ξεκινάμε με τα ψαράκια και βλέπουμε.

Πάμε στα πρέπει τώρα! Αυτά τα καθορίζουν απ' ότι κατάλαβα τα ψαράκια....

Ας ξεκινήσουμε από τα ψαράκια λοιπόν και βλέπουμε.Έφτιαξα μια λίστα από ψαράκια τα οποία μου αρέσουν αρκετά και θα μπορούσαν πιστεύω να μπουν στο ενυδρείο μου αλλά και να συνδυαστούν μεταξύ τους (τα περισσότερα).

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιους συνδυασμούς με αυτά ή παρόμοια ψαράκια; (εντάξει το παραδέχομαι έβαλα και 2-3 που δε μπαίνουν ).

Επισυνάπτω τη λίστα και σαν φωτογραφία αλλά και σαν excel. Τις πληροφορίες της πήρα από το seriouslyfish και έχω και το link δίπλα στο αρχείο.

Περιμένω με αγωνία τις προτάσεις σας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  93,0 KB  
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar Fish.rar (6,5 KB, 303 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01659 seconds with 11 queries