Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 18-01-16, 23:13
the0d0ris Ο χρήστης the0d0ris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

alexis cosmo:
Οι χελωνες ξερω οτι θελουν λιμνη για να ειναι ανετες και χαρουμενες.
Εχω μια λιμνη εξω αλλα δεν μπορω να την εχω εκει για πολλους λογους κυριως για το κρυο κ τη συντηρηση...Για ετοιμη λιμνη για μεσα στο σπιτι το σκεφτομαι απλως 1.ειναι λιγο το υψος κ περα απο αυτο θα θελει ολικη περιφραξη για να μην φευγει η χελωνα κ 2.θα ειναι δυσκολο για φιλτρο...

Τωρα αν ειναι μικρη μπορεις να κανεις ενα ενυδρειο μεγαλουτσικο αλλα οσο μεγαλωνει θα θελει περισσοτερο χωρο.
Γι αυτο το λογο γραφω οτι θελω να μαθω το τελικο μεγεθος της χελωνας για να φτιαξω κατι εφορου ζωης για να μην φτιαχνω τωρα κατι κ μετα απο 3 χρονια κατι αλλο...

Θα σου απαντησουν οι πιο ειδικοι που εχουν χελωνες για να σου λυσουν τις απποριες.
Διαβασε εδω στο φορουμ τα υπομνηματα για τις χελωνες και θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Δεν βλεπω ομως κ οι ειδικοι να βοηθανε...εχω διαβασει πααρα πολλα θεματα κ φορουμ γυρω απο το ειδος αυτης της χελωνας...

Μπραβο παντος που εβαλες φιλτρο και λαμπα και ψαχτηκες για να κανεις καλυτερες τις συνθηκες του ζωντανου.
Λιγο πολυ ολοι ετσι ξεκινησαμε στα τυφλα.

ευχαριστω! αν δεν το εκανα το πιθανοτερο να μην ζουσε η χελωνα...κ αν ειναι να εχουμε ενα ζωο να το εχουμε στις καλυτερες συνθηκες που μπορουμε αλλιως καλυτερα να μην μπουμε στο κοπο να το αγορασουμε!

έχει και χώρο να λιαζοντε έχω πάθει πλάκα τέλειο το καλύτερο μακράν που έχω δει με χελωνες
Ναι μου φαινεται μια πολυ καλη λυση κ τωρα ειμαι αναμεσα σε αυτο κ στη λιμνη...
-------------------------
tsala:
ευχαριστω για τη βοηθεια!ολα αυτα τα γνωριζω αλλα αν παρεις το τελικο μεγεθος της χελωνας θα χρειαστω ενα ενυδρειο 150χ75χ60...αλλα πιστευω οπως λες κ εσυ να ειναι καλες κ οι διαστασεις που λεω...

takis_gt:
μαλλον πως εκει θα καταληξω...
-------------------------
maria p:
Πολύ ωραία η κατασκευή που έχεις προς το παρόν και είναι ευχάριστο που το ψάχνεις στην σωστή κατεύθυνση το όλο θέμα.
Και οι μελλοντικές σου ιδέες είναι πολύ καλές.

ευχαριστω

Επίσης το πιο βασικό είναι η προμήθεια ενός πολύ καλού εξωτερικού φίλτρου.
ναι αυτο ισχυει...δεν ξερω αν μπορει να βοηθησει αυτο που εχω ηδη...σκεφτομαι να φτιαξω κατι τετοιο για φιλτρο https://www.youtube.com/watch?v=wBNN-rUMcOA
μολις καταληξω σε ενυδρειο για αρχισω να ρωταω κ γνωμες για φιλτρο...

Μεγαλώνοντας το καλοκαίρι, μπορείς να την βγάζεις βόλτες και στο μπαλκόνι στα στεγνά για να παίρνει και λίγη κατευθείαν ηλιακή ακτινοβολία.
Να σου ζήσει!
ευχαριστω! ηδη τ βγαζω πολλες ωρες τη μερα απο το νερο κ την εχω ελευθερη να τριγυρναει μεσα στο σπιτι! Το πρωι οταν εχει ηλιο ανοιγο τα παραθυρο μου κ τη αφηνω ελευθερη κ λιαζεται στον ηλιο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the0d0ris : 18-01-16 στις 23:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01929 seconds with 10 queries