Θέμα: Dry Start Method
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-01-16, 07:10
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Dry Start Method

Καλημέρα σε όλους σήμερα θα φυτέψω το 240λιτρο μου με τα εξης φυτα ( anubias , flamming moss , tacyphilioum moss και eleocharis mini sp. ) θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχω τη δυνατότηα να κάνω χρήση της dry start μεθόδου για 6-8 εβδομάδες πριν γεμίσω με νερό το ενυδρείο ; Μπορεί κάποιος να μου πει πως ακριβώς πρέπει να αρχίσω . Βασικά βρέχω το υπόστρωμά μου και γεμίζω ελάχιστο νερό το ενυδρείο μέχρι να αρχίσει να βγαίνει από το υπόστρωμα ? Επίσης πώς προσθέτω co2 καθημερινά ; ( συγκεκριμένα εγώ έχω σε υγρή μορφή προς το παρόν το ''EASY CARBO'' της ''EASY LIFE'' κάνει ; ) , βάζω υγρό λίπασμα ( συγκεκριμένα έχω το ''Plant Growth Premioum Fertiliser'' της Tropica μπορώ να το χρησιμοποιήσω ; ) . Μπορώ να ρίξω και λίγο τροφή στο νεράκι που είναι πάνω από το υπόστρωμα για να παραχθεί αμμωνία ( που θα την εκμεταλευτει το eleocharis καθώς τα υπόλοιπα φυτάκια μου θα είναι πάνω σε ξύλα ) ; Καλύπτω το ενυδείο μου με μεβράνη κουζίνας και είναι κλεισμένο σχεδόν αεροστεγώς ; Τέλος ανάβω κανονικά τις λάμπες μου από πάνω (8-9 ώρες την μέρα ) ; Σας παρακαλώ όποιος μπορεί να μου απαντήσει άμεσα στις ερωτήσεις μου για να τα ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου τι ακριβώς πρεπέι να κάνω καθημερινά , βήμα βήμα , σε αυτή τη μέδοθο και εάν τα φυτά μου θα επιβιώσουν 8 εβδομάδες χωρίς νερό παρά μονο με ψέκασμα νερού 2-3 φορες τη μέρα . Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων παιδιά !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01347 seconds with 11 queries