Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 31-12-15, 11:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν έχεις φυτεμενο δεν κάνεις, τραβας θρεπτικα στοιχεία για τα φυτα
Αν έχεις χρυσόψαρα δεν κάνεις, κανουν αυτα
Αν έχεις σαλιγκαρια melanoides δεν κανεις, κανουν αυτα
Αν έχεις γαριδες δεν κάνεις , κανουν αυτες.
Αν δεν κάνω λάθος και με ψαρια Αφρικής που σκάβουν πάλι δεν κανεις, κανουν αυτά
Γενικα αν υπάρχει καλη κυκλοφορια και το ενυδρείο είναι ώριμο δεν χρειάζεται να κανεις.
Προσωπικα έχω πάνω απο 2 χρόνια να κάνω και δεν προκειται να κανω, και στα 3 ενυδρεία, και ο βυθος λάμπει
Θέλει μια προσοχή όμως, όταν έκανα κανα 2 φορες παλιά, βυθιζα το μπαστουνι βαθια στην άμμο και τραβαγα ολη τη βρωμιά, αλλά ταυτοχρονα έκανα και αλλαγή νερού, σε σημειο που στο τέλος είχα κανει 100% αλλαγή, ρουφαγα και εριχνα νερο ταυτοχρονα. Ολα αυτα όμως , σκουπες κλπ στρεσαρουν τα ψάρια, και αυτος είναι άλλος ένας λόγος που δεν το κανω.
Χερια βάζω μέσα αν χρειαστει για κανα φυτο, κλαδεμα φυτεμα κλπ, τζαμια στα χρυσοψαρα καθε εβδομαδα, στο φυτεμενο μια φορα το μηνα και στα συννεφακια ποτε, προτιμω τη βουρτσα με το μπαστουνι ή τη πιστωτική που την εχω προσαρμοσει στο μπαστουνι. Οσο αποφευγεις να βαζεις χερια μεσα ειναι καλυτερα, μονο οταν ειναι απαραίτητο, οχι συνεχεια τα χερια μεσα στο νερο, και αυτο στρεσαρει τα τζαμια (Τα ψάρια ήθελα να γραψω, αμεσως να το δείτε και σεις, καντε λίγο τα στραβά μάτια )
-------------------------
Ξεχασα, φαρμακα , ζουμια και ματζουνια ΠΟΤΕ
-------------------------
Συμφωνώ με τον johnpecn`
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 31-12-15 στις 11:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries