Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 23-12-15, 15:02
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειχα την εντυπωση οτι αυτη η διαδικασια γινεται σε καθε αλλαγη νερου (1 φορα στις 2 εβδομαδες)κανω λάθος?Απ οτι καταλαβα ακομα και με το φιλτρο της οσμωσης αν το νερο της βρύσης ειναι πολυ σκληρο ειναι αδυνατο αν φτιαξεις τις καταλληλες αναλογιες...λοιπον θα κάνω τα τεστ μου και θα ενημερωσω!δυστυχως ο χρονος μου λόγω των μικρων παιδιων μου ειναι λιγακι περιορισμενος και δεν θέλω ενα ενυδρειο του οποιου τις αναγκες θα δυσκολευομαι να φροντιζω.
Είναι προφανές ότι δεν έχεις καταλάβει τη λειτουργία και τη χρησιμότητα της όσμωσης. Πρώτα απ όλα η όσμωση ΔΕΝ είναι απαραίτητη, τη χρησιμοποιούν όσοι έχουν αποφασίσει να βάλουν κάποια ψάρια τα οποία θέλουν μαλακό νερό, αν δεν θες να επεξεργάζεσαι το νερό τότε βρίσκεις ψάρια που ταιριάζουν με τα χαρακτηριστικά του νερού του δικτύου σου. Από κει και πέρα όσο σκληρό και να ναι το νερό η όσμωση βγάζει πάντα νερό με ΜΗΔΕΝΙΚΗ σκληρότητα. Αυτό που έχεις εσύ να κάνεις με τη βοήθεια και της εφαρμογής να βρεις ποια θα είναι η αναλογία βρύσης-όσμωσης για το δικό σου ενυδρείο κι αυτό θα το κάνεις όταν αλλάζεις το νερό. Εγώ για παράδειγμα κάθε Κυριακή αλλάζω το 40% του νερού του ενυδρείου, το νερό που βάζω είναι 4 κουβάδες των 10 λίτρων αποτελούμενοι ο κάθες κουβάς από 6 λίτρα νερό δικτύου και 4 λίτρα νερό όσμωσης. Μετά βάζω την όσμωση να δουλέψει στο μπάνιο, σε περίπου 3 ώρες μου έχει γεμίσει το 30λιτρο βαρέλι αποθήκευσης κι έτσι την επόμενη Κυριακή έχω έτοιμο νερό για το ενυδρείο και ενδιάμεσα για αναπλήρωση λόγω εξάτμισης, κυρίως το καλοκαίρι που λόγω ζέστης η εξάτμιση είναι μεγαλύτερη χρειάζεσαι να έχεις ένα βαρέλι με αποθηκευμένο νερό όσμωσης γιατί μόνο μ αυτό είναι σωστό να αναπληρώνουμε το νερό του ενυδρείου ειδάλλως αν βάζουμε βρύσης ανεβαίνει κι άλλο η σκληρότητα. Πάντως μη ξενερώνεις αν αυτά σου φαίνονται βουνό, σε πληροφορώ ότι για το 100λιτρο που έχω η Κυριακάτικη ρουτίνα μου της αλλαγής νερού, κλάδεμα, καθάρισμα φίλτρου και να βάλω και την όσμωση στο μπάνιο να βγάζει νερό μου παίρνει περίπου στη μιάμιση ώρα, αν μη τι άλλο πολύ λίγος χρόνος για τον οποιοδήποτε που νομίζει ότι το ενυδρείο είναι μπελάς και δαπάνη χρόνου. Ολα είναι να βρεις ένα συγχρονισμό, ίσως στην αρχή μέχρι να βρεις τη ρουτίνα σου κι ένα ρυθμό να κάνεις και δύο και τρεις ώρες, μετά από κανά μήνα θα δεις ότι σε μία -μιάμιση ώρα αν έχεις και να κλαδέψεις και να κάνεις τίποτα ανακατατάξεις στα φυτά θα έχεις τελειώσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01635 seconds with 11 queries