Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 22-12-15, 10:46
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομουν για ολικη σκληροτητα στο ενυδρειο μου 15kh,ta tetra neon μεχρι 10 kh μου λεει το seriously fish ομως φιλος που ασχολειται μου ειπε οτι τα εμποριου ειναι προσαρμοσμενα σε μεγαλυτερες σκληροτητες του 10kh και να το τολμησω.Πολυ ενδιαφερουσα η εφαρμογη αλλα μου λεει calculacion is impossible!!!Και μια ερωτηση αρχαριας:το νερο πρωτα το προσαρμοζεις και μετα το εισαγεις στο ενυδρειο?πως γινεται για να μην αναστατωθουν τα ψαρια?
Αγαπητή mariantina,

Πολλά έχουν γραφτεί και ειπωθεί κατά καιρούς για αυτό το θέμα.
Ο καθένας έχει την δική του άποψη και γνώμη, και δεν νομίζω ότι μπορούμε να διαπιστώσουμε την αλήθεια εύκολα.
Σίγουρα τα ψάρια εκτροφής έχουν "μάθει" να είναι πιο ανεκτικά σε άλλες παραμέτρους από το "φυσικό" τους περιβάλλον, το οποίο μάλιστα δεν γνώρισαν ποτέ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το DNA τους άλλαξε μέσα σε μερικές μόλις γενιές, και δεν "θυμάται" σε τι συνθήκες λειτουργεί βέλτιστα ο οργανισμός τους.
Κι επειδή οι έννοιες ph, gh, kh δεν είναι εύκολο να γίνουν αντιληπτές ως προς τις συνθήκες διαβίωσης από εμάς τους ανθρώπους, ας μιλήσουμε για ηλιακή ακτινοβολία, θερμοκρασία, βαρύτητα, ή ότι άλλο θες. Σίγουρα ο άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει, και να μάθει να ζει σε διαφορετικές συνθήκες από τις ιδανικές, τι επιπτώσεις θα έχει αυτό όμως στην υγεία του;
Το αφήνω εδώ αυτό για να σκεφτεί και να ψάξει ο καθένας πριν αποφασίσει σε τι συνθήκες θα κρατήσει τα ζωντανά στα οποία θα το παίξει θεός.

Πάντα φιλικά,
Διονύσης.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries