Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 22-12-15, 07:42
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariantina Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεω να πειραματηστω με Α/Ο και νερο βρυσης με αντιχλωριο μεχρι να βρω την συνταγη που χρειαζεται το ενυδρειο μου.Βρηκα και ενα προιον Seachem Equilibrium που σου δινει τους ηλεκτρολυτες και τα ιχνοστοιχεια που χρειζεσαι μετα την Α/Ο.Εσυ ΚΩΣΤΑ ΡΟΜΠΟΤΗ γιατι δεν μπορουσες να κατεβασεις το ph?Εκανες Α/Ο η μηπως με χημικα???Μου αρεσουν πραγματικα τα ψαρια που εχω επιλεξει και λεω να το παλεψω...
Με την όσμωση για να πέσει το pH μπορεί να περάσουν και μήνες, πέφτει πολύ αργά, βασικά πέφτει η ανθρακική σκληρότητα (KH) κι αυτή παρασέρνει και το pH προς τα κάτω. Πρέπει να προσέξεις όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, θα πρέπει να πάρεις υγρά τεστ για ΚΗ GH, να μετρήσεις πόσο έχεις στη βρύση σου και μετά να αποφασίσεις πόσο θα το ρίξεις. Για παράδειγμα εγώ έχω μετρήσει GH=8, KH=6 στη βρύση μου, το νερό της όσμωσης βγάζει GH=0 KH=0, για να πάρω στο ενυδρείο KH=4 αναμιγνύω το νερό της όσμωσης με βρύση σε ποσοστό 60% βρύση με 40% όσμωσης για να το πετύχω αυτό, υπάρχει και εφαρμογή για να το υπολογίσεις, http://www.aquarix.de/en/haerte.asp εκεί που λέει tapwater βάζεις τι σκληρότητα είναι το νερό της βρύσης σου, εκεί που λέει R/O βάζεις 0 αφού τόσο σκληρότητα είναι το νερό της όσμωσης, εκεί που λέει desired hardness βάζεις πόσο θες να το φτάσεις το νερό, για παράδειγμα 4, μετά εκεί που λέει total volume βάζεις τα λίτρα του ενυδρείου, πατάς calculate και σου βγάζει το ποσοστό ανάμιξης. Μη ξεχνάς ότι και τα ψάρια έχουν κάποια όρια, επίσης αν κατεβάσεις κάτω από 4 το ΚΗ αρχίζει να είναι επικίνδυνο για απότομες μεταβολές, εγώ θα σου σύστηνα το πολύ μέχρι 3 να κατεβάσεις τις σκληρότητες και να κάνεις πολύ υπομονή μέχρι να μετρήσεις χαμηλό ph. Να σημειώσω εδώ πως η εφαρμογή λειτουργεί και για ΚΗ και για GH, εγώ την χρησιμοποιώ εδώ και 3 μήνες και όποτε μετράω το νερό του ενυδρείου είναι ακριβώς όπως το χω υπολογίσει. Τώρα για τα ψάρια, όσο μπλέκεις διάφορα κοπαδόψαρα μεταξύ τους τόσο λιγότερο θα βλέπεις συμπεριφορές, όπως είπα και πιο πάνω η επιλογή είναι δική σου, σου δίνω μία σελίδα με προφίλ ψαριών για να επιλέξεις και να δεις τι ακριβώς θέλουν http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/ και σου επισυνάπτω κι ένα πίνακα για μετατροπή των σκληροτήτων που δίνει το συγκεκριμένο σάιτ για να μη μπερδευτείς.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑΣ.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  32,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01888 seconds with 12 queries