Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 21-12-15, 17:27
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου, για την Αντίστροφη όσμωση και το ph τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα, 3 μήνες είχα χαμηλώσει σκληρότητες και το pH δεν έλεγε να πέσει ούτε 0,1 παρακάτω, προφανώς θέλει οριακές τιμές κάτι που δεν είναι κι ό,τι καλύτερο. Να σημειώσω πως κάτω από 4 ΚΗ δεν είναι ασφαλές γιατί μπορεί να υπάρξουν απότομες μεταβολές. Μπορείς να βάλεις ψάρια που ταιριάζουν στο νερό της Αθήνας χωρίς καμία επεξεργασία κι αυτά είναι τα lemon tetra, cherry barb, corydoras aeneus (bronze). Αυτά είχα εγώ εδώ και χρόνια και ζούσαν μια χαρά, το μόνο που παρατήρησα με το νερό της όσμωσης ότι κατεβάζοντας την ΚΗ από 6 που έχει η Αθήνα σε 4 στο ενυδρείο, άρχισαν να ζευγαρώνουν και να κάνουν αυγά με τη μόνη διαφορά ότι το ένα κοπάδι έτρωγε τ αυγά του ενός και για αυτό ψάχνω να δώσω το ένα. Γνώμη μου λοιπόν αν θες να δεις καλύτερες συμπεριφορές και περισσότερες πιθανότητες για αναπαραγωγή, να πάρεις ένα κοπαδόψαρο, μεγάλο στον αριθμό κάπου πάνω από 10, πάρε και μία ομάδα κόρυ που σου έγραψα πιο πάνω και μη βάλεις άλλα, θα έχεις ψάρια έτσι για όλα τα επίπεδα νερού και θα είναι κι αυτά ευτυχισμένα. Για την άμμο κι εγώ λευκή έχω, στην αρχή μόνο καφέτισε από άλγη καφέ, έκανε τον κύκλο της και τώρα είναι μια χαρά, δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε να στρεσάρονται τα ψάρια ούτε τίποτα, αν βάλεις βέβαια μπεζ, είναι λίγο πιο φυσική στο μάτι και το δικό σου αλλά και των ψαριών, η επιλογή είναι δική σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01803 seconds with 11 queries