Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 26-11-05, 23:37
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Πραγματικα μαλλον αρχιζω να ξεμπλοκαρω,αποφευγοντας τη πολλη λεπτομερεια.
Ξερετε ολα τα κανουν συνηθως οι μερικοι ασχετοι εμποροι ,προσπαθωντας να σου πουλησουν οσο το δυνατον περισσοτερα(δε μπορειτε να φανταστειτε τι μου εχουν προτεινει απο φαρμακα μεχρι εξοπλισμο και δε μιλαω για τα νορμαλ),ασε που απο μαγαζι σε μαγαζι ακους ακριβως τα αντιθετα πραγματα και τεχνικες.Ας ειναι (wellcome to club) θα μου πειτε.
Τελικα μαλλον στη λυση της τοποθετησης στην εισοδο του φιλτρου θα καταληξω και οσο για τον αριθμο των φυτων δε χαλασε κι ο κοσμος αν τοποθετησω λιγοτερα ,αλλωστε το αισθητικο αποτελεσμα που επιθυμω γινεται και με λιγοτερα.
Και ετσι για επισημανση ,σημερα που εκανα μια βολτα απο καταστημα που ειχε τοποθετημενο συστημα με μπουκαλα και το ρωτησα μου εδειξε το συστημα που ειχε και το οποιο μετα απο το σωληνακι απο τη μπουκαλα και τα μανομετρα κατεληγε μεσα στο ενυδρειο σε ενα χωρο παρακολουθησης της φυσαλλιδας και ακριβως απο πανω ειχε κατι σαν αναποδο ποτηρακι,που γεμιζε και μετα απο λιγο ελευθερωνε μια μεγαλη φυσαλλιδα.Αυτο απεχει πολυ απο αυτο που εγω φανταζομουν σαν καλη διαχυση (πληρης αναμιξη με το νερο).Αφου λοιπον δουλευει σε αυτον που εχει και εκατονταδες φυτα σε διαφορα ενυδρεια συνδεμενα σε σειρα ,τοτε θα δουλεψει και για μενα το απλο αυτο συστημα που εχω φτιαξει με τις δικες σας οδηγιες ,με τις πολυ λιγοτερες απαιτησεις που προς το παρον εχω.

Και τελος ακομα μια ερωτηση!
Ειχαμε αποφασισει με το γιο μου να βαλομε γκαμπυ για αρχη και μερικα νεον αργοτερα ,μετα λυπης μας ομως πληροφορηθηκαμε οτι τα γκαμπυ ζουν σε υφαλμυρο νερο και δε μπορουν να συνδυαστουν σωστα αυτα τα δυο ειδη.Ποιος ειναι κατα τη γνωμη σας ενας καλος συνδυασμος μαζι με τα γκαμπυ,δεδομενου οτι δεν εχομε σκοπο να βαλομε πολλα ψαρια,ιδιαιτερα μεγαλυτερου μεγεθους,απλως θα θελαμε να ειναι καπως εντυπωσιακα απο αποψης χρωματος και τελος αν τα διαφορα φυτα οπως τα annubias εχουν προβλημα με το υφαλμυρο νερο.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries