Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 23-11-05, 13:08
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.....
ΚΗ=gh=5-6 ph=6.6 -6.7. H σληροτητα ειναι σε αυτο τομεγεθος εδω και πολυ καιρο και την μετραω ανα 15μερες. Η ΑΟ ειναι 4 σταδιων με καινουρια (2 μηνων) προφιλτρα ανθρακα και νηματος. Το νερο της μετρηθηκε για σκληροτητα και ειναι μη μετρησιμη....Το νερο της αλλαγης ειναι 90% ΑΟ με προσθηκη ιχνοστοιχειων και 10% αποχλωριομενο βρυσης.Το διοξειδιο λειτουργει πολυ καλα και μου ριχνει το ph γρηγορα χωρις να λειτουργει πολυ ωρα....Αν ειχα προβλημα με το διοξειδιο τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου δεν θα ανεβαιναν και αυτα στην επιφανεια για οξυγονο???? Ροδοστομα, κλοουν, γκουραμια ολα νορμαλ.....Το τεστ αμμωνιας δεν εχει ληξει και εκτος του υγρου τεστ εκανα και πολυτεστ με χαρτακι εχω και το αλερτ της σιχεμ... Ολα δειχνουν μη μετρησιμη αμμωνια..... Το ph επισης μετρηθηκε με υγρο της σερα και συμφωνησε με το κοντρολερ.... Ευτυχως αλλος δισκος δεν χαθηκε εκτος απο τον πρωτο.... Η ολη περιπτωση μου θυμιζει το περιστατικο που ειχα με τα παφερ και το οποιο το ελυσα μολις χρησιμοποιησα το εσχα 2000. Απο τους 7 δισκους που εχω μεσα δυο δεν δειχνουν σημαδια προβληματος...Τι εχω κανει ως τωρα....
1. Θερμοκρασια 32
2. Προσθηκη αεραντλιων
3. Θεραπεια με εσχα 2000 και απενεργοποιηση UV
4. Καθημερινες αλλαγες νερου 25% απο Αο με προσθηκη αντιχλωριου
5. Ελλατωση φωτισμου σε 8 ωρες
6. Καθημερινες μετρησεις αμμωνιας
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01716 seconds with 11 queries