Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 28-10-15, 00:19
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη διαβασα τι εγραψε το αλλο παιδι που αναφερεις, βλεπω εντελως λαθος την αναφορα σου οτι κατηγορω τον οποιοδηποτε. Δεν κανεις συζητηση αν διχνεις με το δαχτυλο ενω δεν εχεις προσεξει τι εχω πει. Αν δεν εχεις χρησιμοποιηση κατι και φαινεται τοτε απο που και ως που ειναι λαθος να πεις οτι ετσι ειναι? Κουβεντα κανουμε, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να προκαλουμε.

Ενας λογος που δεν θελω (και το εχουμε συζητησει και στο παρελθον) να μπαινουν θεματα απο αλλα φορα σε αλλα φορα, ειναι αυτο ακριβως που ειπες. Δηλαδη δεν μπορω να πω τη γνωμη μου γιατι δεν μπορει καποιος να ξερει και να γραψει, η και να μην θελει ρε αδελφε, δικαιωμα του ειναι. Αλλα ετσι μου λες οτι εσυ βαζεις οτι θες, αλλα εγω δεν εχω το δικαιωμα να πω τη γνωμη μου γιατι καποιος δεν μπορει να απαντησει σε αυτο! Ε τοτε γιατι το βαζεις απο την αρχη? Οξυμωρο δεν ειναι?

Για χαρη της κουβεντας μας για το συγκεκριμενο θεμα, καταρχην δεν αναφερθηκες καν σε τι ανεφερα. Κατα δευτερο θεωρω οτι απαντησα στα ουσιωδη που ζητησες αλλα αφου δεν το προσεξες θα απαντησω ξεχωριστα .

"Στα αρνητικά που καταλογίζω στους ριάκτορες είναι τα εξής:
1) Αύξηση θερμοκρασίας του νερού λόγω λειτουργίας αντλιών.
2)Κατανάλωση ρεύματος
3)Αυξομειώσεις προσθήκης στοιχείων και ποτέ βάση καταναλώσεων ισόποσα.
4)Αστοχία και πιθανή κατάρρευση συστήματος αν δεν γίνει αντιληπτό.
5)Ανασφαλές αν βρίσκεται η μπουκάλα διοξειδίου μέσα στο σπίτι από πιθανή διαρροή.
6)Πτώση pH στο ενυδρείο
7)Προσθήκη φωσφορικών σε κάποιες περιπτώσεις από ''φορτωμένο'' υλικό.
8 )Μη διατήρηση NSW παραμέτρων σε ενυδρείο λόγω της παραπάνω αδυναμίας που ανέφερα παρά μόνο σε συνεργασία με Kalk wasser stirrer.
9)Πιθανή αύξηση του dKH σε συστήματα με προβιοτικές μεθόδους(προσθήκη βακτηρίων) μπορεί να αποβεί μοιραία για το σύστημα."

1. Για 10w συνολο, αντε 15w η αντλια ταισματος και η αντλια εσωτερικης κυκλοφοριας, το θεωρω αστειο να συζηταμε για καταναλωση.
2. Οπως πανω.
3. Αυξομειωσεις στοιχειων? Πως? Γνωριζεις οτι ο calcium reactor χρησιμοποιει τετοιο υλικο που βγαζει ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΈΝΑ ασβεστιο, αλκαλικοτητα ετσι? Το balling ειναι που μετρας ξεχωριστα.
4. Το ιδιο ακριβως μπορει να γινει και με το balling.
5. Αν η διαροη του co2 ειναι τοσο μεγαλη, νομιζω οτι μπορεις να το καταλαβεις αφου θα κανει θορυβο, τωρα αν υπαρχει ο κυνδινος σε σχεση με τον αλλο τροπο, ναι θεωρητικα υπαρχει.
6. Ναι ισχυει, κατι που οπως ειπα με ενα σωστο ΚΗ δεν σε νοιαζει. Αν εχεις χαμηλο ΚΗ ομως, τοτε φτοιαξε καλυτερα τις ροες σου, γιατι εκει ευθυνεσαι εσυ .
7. Τοτε αγορασε σωστο υλικο. Με 21 ευρω τα 7 κιλα σε ιντερνετικα μαγαζια, για μαρκα τετοιας δυναμικης και ασφαλειας οπως knop tunze η aquamedic, θεωρω οτι απλα δεν υπαρχει.
8. Τι ειναι το nsw? θεωρεις οτι το ΚΗ 7 ειναι natural sea water? Λαθος και μαλιστα γινεται θεμα σιγα σιγα στο εξωτερικο για αυτη την ορολογια που τη θεωρω λαθος. Στο θεμα παλι, γιατι ειναι δυσκολο? ευκολο ειναι. Πολυ ποιο δυσκολο ειναι το balling ειδικα αν εχεις δυνατες καταναλωσεις..
9. Αλλος ορος οπως η προβιοτικη οπως λες παλι δεν ισχυει. Ορισμος της προβιωτικης ειναι τα ζωντανα βακτηρια που η προσθεση της κανει την διαφορα. Απο γιαουρτια μεχρι οτι θες. Οποτε η προσθηκη πηγης οργανικου ανθρακα δεν ειναι προβιωτικη, ειναι κατι αλλο. τωρα στο θεμα του ΚΗ, απαντησα απο πανω στο 8. Τωρα στο θεμα kalkwasser ειναι μια αλλη τεραστια κουβεντα που ειναι εντελως εκτος θεματος. Απλα να αναφερω οτι και παλι χρησιμοποιω kalkwasser stirrer, οπως εκανα και παλαιωτερα για τους δικους μου λογους.


Τωρα στο θεμα οτι το θεωρεις τελειος λαθος για το θεμα νιτρικων σε καποια σκονη, δεν εχω να πω κατι. Μονο το οτι αφου το μετρησα, εγω, καποιοι φιλοι κτλ, μαλλον ολοι δεν εχουμε μετρησει σωστα για εσενα. Μπορω να σου στειλω βεβαια το τελευταιο λιτρο που μου εμεινε, ενδιαφερων θα εχει να δεις τι "λαθος" εκανα.

Ενα αλλο που δεν βλεπεις ειναι οτι μπορει να ετυχε στην παρτιδα που εχω εγω. Τουλαχιστον ομως το μετρησα, εσυ? Μπορεις να εγγυηθεις οτι δεν εχει κατι αλλο "ασχημο¨που δεν μετριεται με καποιο τεστ?

Οπως ειδες απαντησα σε οτι ρωτησες, κατι που σχεδον σε ολα που εγραψα πριν δεν μπηκες καν στο κοπο να αναφερεις. Θα ηθελα την επομενη φορα να απαντησεις με καλυτερο τροπο, οχι να δειχνεις με το δαχτυλο. Εισαι στα ορια της αγενειας και δεν ειναι ομορφο, αλλα δεν τρεχει τιποτα, καμια φορα γινονται και αυτα, μην γινονται συνεχεια ομως
Marie καλησπερα, ολα καλα, περασμενα-ξεχασμενα.

Το απογευματακι, απαντησα πολυ βιαστικα απο το κινητο. Λοιπον τιποτα απο τα παραπανω δεν ειναι δικια μου γνωμη! Ειναι του νερβα. Ο οποιος αν διαβασεις το μεγαλο κειμενο, απο CR πηγε σε bailing kai me poly analytiko τροπο αναλυει τα πελονεκτηματα της τελευταιας κατα την γνωμη του.

Εγραψες "οποίος υποστιριζει το αντίθετο ειτε δεν εχει δοκιμασει και τους δυο τρόπους ειτε εχει καποιο συμφέρον" , και επειδη ο Νερβας , χρησιμοποιησε και τις 2 μεθοδου, σου απαντησα να μην τον κατηγορεις αδικα, για συμφερον, γιατι δεν μπορει να υπερασπισθει τον ευατο του. παρενεβηκα, καπως αποτομα, γιατι ενιωσα υπαιτιος, επειδη εγω αντεγραψα εδω, τα οσα ειχε γραψει σε αλλο φορουμ!

Και για να πω μετα απο τοσο καιρο και την δικια μου γνωμη, αν και χρησιμοποιω δοσομετρικη, ο ριακτορ, μου φαινεται καλυτερος. Ο βασικοτερος λογος ειναι οτι χρησιμοποιει φυσικα υλικα για την διατηρηση των παραμετρων, ενω με την bailing oxi! Αρχικα δεν την προτιμησα, λογο της μπουκαλας διοξειδιου, σε συνδυασμο με το οτι το ενυδρεια θα το εστηνα διπλα σε υπνοδωματιο, αλλα εκει που τελικα το εστησα, η μπουκαλα δεν θα με απασχολουσε, αν και εξακολουθω να την θεωρω μειονεκτημα!

Βεβαια θα εβαζα ριακτορα, γνωριζοντας οτι εχει πολλα αρνητικα συγκρητικα με την bailing, αλλα ο φυσικοτερος τροπος λειτουργειας, που για εμενα ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας, υπερσκελιζει, τα οποια αρνητικα αναφερει ο νερβας, και τα οποια αντεγραψα για να κανουμε κουβεντα και να μην υπαρχουν αποψεις μονο υπερ του ριακτορα.

Για εμενα τα μειονεκτηματα του ριακτορα ειναι κατα σειρα σπουδιοτητας,
-μεγαλο αρχικο κοστος
-μεγαλυτερο κοστος λειτουργιας, σε σχεση με τα χυμα υλικα της bailing
-προσθετεις kh, ca μαζι και οχι ανεξαρτητα
-μπουκαλα co2
-περισσοτερα εξαρτηματα-μηχανηματα=μεγαλυτερες πιθανοτητες αστοχιας

Πλεονεκτημα τεραστιο

-προσθετεις με φυσικο τροπο τα βασικα στοιχεια, αλλα και ιχνοστοιχεια ( τα μουκαλακια της φαουνα , χωρις να τα εχω δοκιμασει, νομιζω οτι απλα προσθετουν κερδη στην φαουνα)

Διαφονω σε οσα εγραψες στο αρχικο ποστ, γιατι αυτο με τα νιτρικα δεν το προσεξα, ουετ στο νανο, ουτε στο μεγαλο, ειδικα στην αρχη που προσθετα μεγαλες ποσοτητες Mg.....στο νανο εβαζα χυμα aquario, τωρα χυμα καλογεροπουλο(κοστος πλεον μηδαμινο). Επειδη ομως με εβαλες σε σκεψεις πριν απο λιγο , πηρα 50 μλ νερο απο το ενυδρειο και προσθεσα 20 μλ απο το δυαλυμα Mg , που χρησιμοποιω..... τα νιτρικα του μιγματος ηταν 0! Οπως στο νερο του ενυδρειου, αρα ή ειχες παρει πολυ χαλια παρτιδα ( πες μας και απο που και ποτε) ή δν ξεωρ τι αλλο!

και θελω να μου πειτε και κατι ακομη που δεν εχω καταλαβει. γραφεις και εσυ και ο Κωστας, οτι με το CR δεν χρειαζονται τακτικες μετρησεις. Γιατι? μια δεδομενη καταναλωση, την συμπληρωνεις ειτε με σκονες ειτε λιωνοντας κοχυλι. Γιατι να μετρας λιγοτερο με CR apo οτι με bailing? και στις 2 περιπτωσεις δεν πρεπει να ελεγχεις αν αυτα που προσθετεις , ειναι αρκετα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02668 seconds with 11 queries