Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 26-10-15, 10:06
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Τάκη καλημερα και καλη εβδομαδα.

Περασα το Σ/Κ διαβαζοντας τα ποστ σου για την τυρφη. Εξαιρετικα ολα, και παρα πολυ χρησιμα.

Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο μου 120L εχει

pH 7,5-8,0
KH 9-10
GH 7-8

Στο ενυδρειο λειτουργει εσωτερικο φιλτρο Sicce Shark ADV 600 (600 L/hr) με δοχειο υλικων 320ml.

Σκεφτομαι να προσθεσω τυρφη κηπουρικης σε ξεχωριστο, εσωτερικο φιλτρο χαμηλης ροης που θα ειναι αποκλειστικα και μονο για τυρφη. Αυτο θεωρητικα θα μου προσφερει μεγαλη ευελιξια στις αλλαγες της τυρφης (αν και θα μειωσει το χωρο στο ενυδρειο - με εξωτερικο φιλτρο θα εχω σαφως περισσοτερο χωρο, αλλα με τις αλλαγες της τυρφης θα γεμιζω το σαλονι νερα 3 φορες το μηνα...)

Εχεις γραψει οτι για 100Λ χρειαζονται περιπου 200ml τυρφης. Η ερωτηση μου ειναι, πως υπολογιζεις αυτα τα ml? Διαλυεις την τυρφη σε νερο, ή τη μετρας στεγνη σε καποιο ογκομετρικο δοχειο? Ρωταω γιατι η κηπουρικη τυρφη εχει διαφορετικο ογκο / γραμμαριο απο την τυρφη που πωλειται για ενυδρειακη χρηση.

Σκεφτομαι να ακολουθησω το παραδειγμα πολλων, χωριζοντας την τυρφη σε 2-3 δεματακια καλσον ωστε να κανω αλλαγες σταδιακα. Στις αλλαγες νερου, πρεπει να υπαρχει τυρφη και στο καινουριο νερο που κατευθυνεται προς το ενυδρειο, ή ειμαι ΟΚ μονο με νερο βρυσης (στη σωστη θερμοκρασια και με αντιχλωριο εννοειται)? Δηλαδη το 25-30% νερο βρυσης εχει τη δυναμη να μεταβαλει επικινδυνα το pH του υπολοιπου 70% νερου στο ενυδρειο?

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01960 seconds with 10 queries