Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 28-09-15, 20:39
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποριες εχω με το σαμπ οποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ
1)σωληνες για εισαγωγη νερου στο σαμπ
2)σωληνες για εισαγωγη νερου στο ενυδρειο
3)ποσες τρυπες να κανω στο ενυδρειο
4)Υπολογισμος υψους?Σε τι υψος να γινουν οι τρυπες ωστε να αποφυγω τυχον πλημμυρα σε περιπτωση διακοπης ρευματος

Υποθετικα παντα Φ32 για εισαγωγη νερου στο σαμπ?
Επισης Φ20 για εισαγωγη νερου στο ενυδρειο?
Επισης 4? 2 βαζουν στο σαμπ και 2 στο ενυδρειο?
Αυτο δεν μπορω να το υποθεσω
-------------------------
Πηρα και γνωματευση απο τους ειδικους...
Αριστερα εχω κολονα δεξια το ιδιο και ακριβως απο πανω κεντρικο δοκαρι οποτε ειναι μια χαρα
Καλησπέρα και από μένα,

Αν και δεν έχω γνώμη για γλυκά, κατασκευαστικά έχω μια αντίληψη πλέον για να την μοιραστώ...

Αν πας φίλε στην υπερχείληση την δική μου, καλό είναι να διαβάσεις αυτό (http://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx), αλλά και αυτό όσο μπορείς (http://www.reefcentral.com/forums/sh...readid=1310585).

1)Ο συγκεκριμένος τύπος που επινόησε την συγκεκριμένη υπερχείληση για ενυδρείο 75 γαλόνια (284 λίτρα) κατεβάσει με 1,5 ίντσα(δηλαδή Φ40) PVC, 2 δουλεύουν 24/7 και μια επιπλέον ασφαλείας... οπότε και συ να πας τουλάχιστον σε Φ40, αν όχι Φ50 στο κατέβασμα...

2)Για επιστροφή εφόσον πας στην Jebao DC12000 εγώ θα έλεγα να επιστρέφεις με Φ32... αν το αντέχεις οικονομικά ίσως θα ήταν πρτιμότερο να πας σε 2 DCT6000 και να ανέβεις με 2 Φ25...το σπλιτάρισμα από μια αντλία σε 2 εξόδους ρίχνει πολύ την ένταση (ο παθών μαθών)...

Σκέψου επίσης αν θες να βγάλεις τις 3 εξόδους σου προς τα κάτω στην μια πλευρά του ενυδρείου και να ανεβαίνεις επιστροφή από την άλλη πλευρά, πολύ καλή κυκλοφορία ή να κάνεις ακριβώς ότι έκανα και εγώ, ίσως με μόνο διαφορά μπαλκόνι από άκρη σε άκρη πίσω...

Όταν αποφασίσεις με την σωλήνες θα κατεβαίνεις, να πάς να πάρεις ένα σύνδεσμο δεξαμενής αντίστοιχο, και θα πεις στο μαγαζί αυτό θέλω συγκεκριμένα να μπει... Οι άνθρωποι εκεί θα έχουν φυσικά καλή αντίληψη κατασκευαστική, οπότε μπορείς να τους ρωτήσεις...

3) Στο ενυδρείο θα σου έλεγα να κάνεις σε κάθε περίπτωση 3 τρύπες καθόδου. Για την επιστροφή μην τρυπήσεις, ανέβα στο πλάι με PVC και κάνε νεροκουτρίνα να έχεις και ανατάραξη καλή
4) 9-10 πόντους από τέρμα πάνω είσαι μια χαρά...

Αυτά από μένα προς το παρόν... σκέψου το για θάλλασα κρίμα είναι Θα μπαίναν μέσα μεταξύ άλλων 3-4 φανταστικά ψάρια 15πόντα Θα άφηνες ιστορία στο χόμπυ! Αν παραστρατήσεις θα σε βοήθησω αν είσαι από Αθήνα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01728 seconds with 10 queries