Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 25-09-15, 16:34
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Μα ειναι παρα πολυ στιβαρο το κοντρα πλακε..θηριο...ποσο θεμα να εχει?!?Εφοσον ο κυριος κορμος θα ειναι πανω σε παλετες...Και φελιζολ απο κατω για τυχον κενα..θα ερθει και θα το αγκαλιασει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά αυτο δεν θυμάμαι να το είχες πει, πως είσαι σε 2ο όροφο. Το θέμα θεωρώ πως είναι σοβαρό, και δεν είναι 1,50 Χ 0,7 = 1,05 αλλά 1,20 Χ 0,7 = 0,84, δηλαδή πάνω από 700 κιλά σε 0,84 τετραγωνικά, πάμε στα 830 κιλα / τετραγωνικό συν τα έξτρα (παλετες, τζαμια κλπ), και αυτο είναι πολύ πρόχειρο, θα είναι πολύ περισσότερο, είναι πολά τα κιλά, πάρα πολά. Πριν κάνεις οτιδήποτε ρώτα μηχανικό πρώτα, μη παιζεις με αυτά
Τακη δεν θυμαμαι ακριβως...Αυτο που ακουσα ειναι οτι δεν θα εχω προβλημα σε γενικες γραμμες εφοσον μπει σε γωνια η οποια απο κατω εχει σιδερβεργες και κοντα δοκαρι..οπου εκει εχει παραπανω αντοχη κτλ κτλ...περιπου 1 τονο ανα τετραγωνικο...αν κανω λαθος διορθωστε με...αλλα δεν νομιζω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα εγω θελω να φτιαξω ενα 3.30-50-60.περιεργη διασταση το ξερω αλλα με τα ψαρια που θα βαλω ειναι καλη.εχω λοιπον μηχανικο(συγγενη) και μου ειπε να το κανω αφοβα..βεβαια θα ειναι μαλλον ξυλινο οποτε γλυτωνω αρκετο βαρος απο τα τζαμια.βαλε ομως και τη βαση απο κοιλοδοκο φτανουμε στον 1.5 τονο περιπου στο δευτερο οροφο αλλα απλωμενο στα 3+μετρα μηκος..αυταελπιζω να μην κανω καμια κατεδαφιση τελικα
Εσυ πας για υπερκατασκευη αντε να δουμε φωτο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρη εισαι σιγουρος?Μηχανικος δεν ειμαι αλλα αν δεις αναλογικα οτι ενα ανθρωπος 100 κιλων ας πουμε παταει σε 2-3 τετραγωνικες παλαμες ξεπερνα κατα πολυ το οριο που λες Μην πω οτι ενα 300αρι με βαση 120*50 εχει πανω απ το διπλασιο βαρος/τετραγωνικο απο τα 250..Περιεργο μου φαινεται..
Ενας ανθρωπος δεν εχει στατικο βαρος οποτε δεν το περνεις τοσο υποψη σου στις μελετες αυτες...οσο για το 300αρι μαζι με βασεις κτλ κτλ...εκει δεν ξερω να απαντησω...παιζουν ρολο πολλα και χωρις καποιος να πει κατι με σιγουρια...οπως επισης τα βαρη που αντεχουν οι πλακες συνηθως ξεπερνιουνται αλλα αυτο ειναι κακο μπορω να πω...βεβαια εξαρταται και η τοποθεσια που το εχεις...κοντα πανω σε δοκαρι κτλ κτλ..ουτε εγω ειμαι μηχανικος,ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και δεν πολυ ξερω περι αυτων των θεματων...
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 25-09-15 στις 16:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01680 seconds with 11 queries