Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 24-09-15, 20:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ε ναι βρε, οσμωτικό σοκ, όπως είπε και ο Κλεόβουλος, τους άλλαξες απότομα παράμετρες νερού, κρίμα, θέλουν αργή αλλαγή, πρόσεχε τα άλλα τώρα, κάνε μικρές αλλαγές με φρέσκο νερό ή μεγάλες αλλά να έχουν λιγότερο αλάτι.
Ήταν και τα black-moor στο αλάτι ;
Για μπάνιο μπορείς να τα κάνεις μέχρι 3% αλάτι (300 γρ σε 10 λίτρα νερό) αλλά όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, και αυτό για 1-2 λεπτά ή αν γυρίσουν στο πλάι,
στα ΚΟΙ προληπτικό μπάνιο με αλάτι δεν ξέρω πόσο βάζουν, δεν έχει χρειαστεί να κάνω στα χρυσόψαρα μου (και αχρείαστο να είναι)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κατάλαβα ότι τα Κόι ήταν με τα black moor μαζί και μόνο τα Κόι "μας άφησαν" , πολύ περίεργο πάντως ... εκτός και άν ήταν και στρεσαρισμένα που άλλαξαν ενυδρείο ...
Λογικά τα black moor είναι πιο ευαισθητα στο αλάτι...κάνω λάθος Τάκη? Για τα Κοι δεν το λιώνω το αλάτι ποτέ έτσι το ρίχνω.
Δεν είναι θέμα είδους ψαριού Αρτεμης, το οσμωτικό σοκ τα επηρεάζει όλα το ίδιο.
Για το αλάτι χωρίς να το λιώνεις να προσέχεις, φοβάμε μήπως κάποιο ψαρι το νομισει για φαι και έχεις απρόβλεπτα αποτελεσματα, νομιζω πως θα είναι καλύτερα να το λιωνεις ή βάλτο σε ένα τουλι για να μη μπορουν να το βάλουν στο στομα τους ή να πεσει στο δερμα τους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 24-09-15 στις 20:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries