Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 17-09-15, 12:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrislamprou Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέει και ο τίτλος ο νέος (όχι ιδιαίτερα νέος) θέλει να ασχοληθεί με δίσκους α) γιατί του αρέσουν και β) γιατί έχω έναν μικρό 8 μηνών που θέλω από την αρχή να τον "κάνω" να ασχοληθεί με διάφορα δημιουργικά πράγματα.
Προς το παρόν είμαι στη φάση του διαβάσματος και αρχίζω να το δημιουργώ στο μυαλό μου.
Το ενυδρείο θα είναι γύρω στα 200 lt (μεταχειρισμένο) για να φιλοξενήσει 4 δίσκους και μερικούς καρδινάλιους (που απ ότι έχω καταλάβει μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά με δίσκους) και ίσως ένα ζευγάρι αγγελόψαρα. Το ενυδρείο θα είναι βιοτοπικό. Ρίζες/ξύλα στη μέση, λίγα φυτεμένα (Vallisneria ) στις πλευρές.
Παρατηρήσεις - σχόλια....δεκτά.
Για να χαρεις κι εσυ το ενυδρειο αλλα και τα ψαρια να μην εχουν πολλα προβληματα, θελεις:
- Δισκους σε αριθμο 8 και πανω (αν ειναι ενηλικοι - περισσοτερα αν ειναι μικρα και μετα δινεις το πλεονασμα που δεν χωραει) και σωστα επιλεγμενα ψαρια απο την αρχη. (να κοιταξεις και την αγορα του εξωτερικου, πχ ανατολικη ευρωπη οπου οι τιμες ειναι τελειως διαφορετικες για τα ιδια ψαρια)
- Χωρις συγκατοικους.
- Ενυδρειο πανω απο 400 λιτρα, με 150 εκ μηκος και πανω.
- Δυνατα θερμαντικα σωματα.
- Μεγαλα φιλτρα (εξωτερικα φυσικα). 2 τουλαχιστον. Να χωρανε συνολικα πανω απο 10 λιτρα υλικα. Εννοείται "στρωμενα"/ωριμα φιλτρα και πεντακαθαρο νερο.
- Συστημα για ευκολες αλλαγες νερου.
- Οχι πολυ δυνατο φωτισμο, οχι μαυρο φοντο στο ενυδρειο.
- Αμμο ανοιχτοχρωμη χαλαζιακη (οχι ασβεστολιθικη - οχι χαλικι - οχι πετρες), αν δεν το κανεις -bare bottom- με γυμνο πυθμενα.
- Λιτη αλλα σωστα δομημενη διακοσμηση (πριν μπουν τα ψαρια, μετα ησυχια)
- Αν ειναι εκτροφης τα ψαρια και ζεις Αθηνα, δεν χρειαζεσαι τοσο την αντιστροφη ωσμωση (αν και δεν θα τους κακοπεφτε καθολου). Τα προφιλτρα της (στερεων και ενεργου ανθρακα), βοηθανε πολυ ομως, εστω και σκετα χωρις την μεμβρανη.
- Καλα θερμομετρα (2). Μπορει το ενα να ειναι controller για να μπαινουν τα θερμαντικα σωματα επανω.
- Πεχαμετρο μονιμο και υγρα τεστ νερου για NH3/4, NO2, NO3, PO4, GH, KH, και φορητο (pen) tds meter.
- Καλες τροφες (οχι πολυκαιρισμενες οι ξηρες) και σε ποικιλια.

Να εισαι αποφασισμενος και προετοιμασμενος για μεγαλη καταναλωση ρευματος και νερου. (Αυτο πιθανοτατα ανεβαζει το κοστος και για τις μεχρι τωρα μοναδες καταναλωσης που εχεις, αφου πιθανως θα περασεις σε αλλη κλιμακα κοστολογησης μοναδων. Γι'αυτο καλο ειναι το δωματιο που θα βρισκεται το ενυδρειο, να εχει ηδη καλη θερμανση το χειμωνα)

Το 200λιτρο μπορεις να το κρατησεις για μεγαλωμα μικρων δισκων, με πολυ συχνες (πχ καθημερινες) και μεγαλες αλλαγες νερου φυσικα.
Για γεννηστρα ή καραντινα ή νοσοκομειο δεν κανει, το πιθανοτερο. (λογω διαστασεων και κατασκευης γενικα).

Σου προτεινω να διαβασεις κι αυτο http://www.greekdiscus.com/test2000/...E%B9-%E2%80%9D
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 10 queries