Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 30-07-15, 00:32
Mario Ο χρήστης Mario δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2015
Περιοχή: Κόρινθο
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες στην παρεα μας
Καλώς σας βρήκα, φίλε μου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολο που ξεκινησες με καποια προβληματα,βλεπω οτι εχεις αρκετη ορεξη να μαθεις αρα εισαι στο σωστο δρομο..
Μπορείς να πεις ότι στα 37 μου ανακάλυψα ότι είμαι τρελός με τα ενυδρεία. Είναι η τρέλα μου! Για να καταλάβεις, μέσα σε 1,5 μήνα που έχω το ενυδρείο αποφάσισα ήδη ότι θα φτιάξω κι ένα μεγάλο με αλμυρό νερό και θα μεγαλώσω και το μικρό. Μόνο που δεν ήξερα ότι μου αρέσουν τόσο τα ενυδρεία γιατί ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα ενυδρείο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωμη μου ειναι να παρεις ενα πλαστικο δοχειο 40-60 λιτρων και να βαλεις μεσα τα ψαρια μαζι με το νερο και το φιλτρο σου.εκει θα συνεχισεις τις αλλαγες νερου που κανεις εβδομαδιεως και ταυτοχρονα θα μπορεσεις να πεταξεις στα σκουπιδια ολα τα πλαστικα που εχεις μεσα και να φτιαξεις εναν καταλληλο χωρο για τα ψαρακια σου..
Αυτό μου ακούγεται πολύ καλό και σχετικά εύκολο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα θα πουμε και για την ψαροσυνθεση που μπορεις να εχεις..ριξε και ενα διαβασμα,θα βρεις πολλα και διαφορα!!
Είμαι πρόθυμος να συζητήσουμε τα πάντα!
Ευχαριστώ για την πρόταση!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουσιαστικά δηλαδή έστρωσες το φίλτρο με ψάρια και έτοιμα βακτήρια.
Ναι, ακριβώς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις πρώτες 7 ημέρες πηγή αμμωνίας τι είχες για να αναπτυχθούν τα βακτήρια? τροφή , φαρμακευτική αμμωνία?
Τροφή. Έριχνα σε άδειο ενυδρείο τροφή 3 φορές τη μέρα σαν να τάιζα ψάρια. Υπέθεσα ότι το ενυδρείο είχε πια μια ικανοποιητική καλλιέργεια βακτηρίων, όταν πια δεν έβλεπα νιφάδες τροφής στο βυθό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι και να γράφουν στις ετικέτες τους για εμένα δε πρόκειται να έχει βιολογία στο φίλτρο σου στις 7 ημέρες.
Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά αυτό δεν το ήξερα όταν πρωτοξεκίνησα με το ενυδρείο. Ήμουν κυριολεκτικά άσχετος με το θέμα. Και "έτρωγα" ότι μου έλεγαν στα pet shop. (Σκέψου, ότι μου είπαν ότι τα μαχαιρόψαρα ταιριάζουν με τους μονομάχους, αγόρασα λοιπόν ένα μαχαιρόψαρο και το πρώτο πράγμα που έκανε μόλις το έβαλα στο ενυδρείο, ήταν να φάει την ουρά του μονομάχου! Εννοείται ότι το μαχαιρόψαρο απέκτησε δικό του ενυδρείο και πήγε δώρο στη συνεργάτιδά μου, που τις αρέσουν τα ψάρια και είχε ψάρια για χρόνια...)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
NO3 πόσο έχεις στο νερό βρύσης εάν έχεις.
αμμωνία αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο έχεις?
Νιτρικά το νερό βρύσης δεν φαίνεται να έχει (μετράω πάντα με τις ταινίες, που ομολογουμένως δεν είναι ακριβείς). Η αμμωνία στο ενυδρείο υποθέτω ότι είναι μηδέν (οι ταινίες δεν δείχνουν πόση αμμωνία έχει το ενυδρείο, δείχνουν μόνο νιτρώδη και νιτρικά).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγόρασε υγρά τεστ είναι ήδη δύσκολα με τις χρωματικές διαβαθμίσεις να βγάλεις άκρη με τις τιμές των μετρήσεων.

Παρόλο που είμαι και εγώ αρχάριος γνώμη μου ότι έβαλες πολύ νωρίς και πολλά ψάρια.
Για τα υγρά τεστ εδώ διάβασα πρώτη φορά. Θα τα πάρω την επόμενη φορά που θα είμαι Αθήνα (είμαι από Κόρινθο).

Όσο για τον αριθμό των ψαριών, αυτό φοβόμουν ήδη από τη μέρα που τα διάλεγε η γυναίκα μου στο pet shop. Της λέω "ρε γυναίκα, σαν πολλά ψάρια δεν διάλεξες?" Και πετάχτηκε ο τυπάκος του pet shop και λέει κάτι σαν "τρεις έντεκα, τρεις δώδεκα, τρεις δεκαπέντε, κι έντεκα...για 60 λίτρα ενυδρείο μια χαρά είναι 5 ψάρια". Οπότε πήραμε 5 ψάρια και τα 4 έγιναν κηδείες, όντως...

Μετά κατάλαβα ότι ακόμα κι αν η γυναίκα μου αγόραζε 55 ψάρια, κι αυτά "μια χαρά" θα τα έβρισκε προκειμένου να πουλήσει...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα φυτά επέλεξε έυκολα φυτά να αναπτυχθούν επαρκώς και μετά ψάχνεις για πιο δυσκολα και χαλιά τύπου. δε μπορείς να έχεις 2 μέτωπα για αρχη. Νεκρά ψάρια και φυτά που θα θέλουν αυξημένο φωτισμό , θρεπτικά συστατικα, στρωμένο υπόστρωμα, co2
Να πω την αλήθεια, μπήκα στη σελίδα της tropica και διάλεξα από εκεί, φυτά που χαρακτηρίζει ως εύκολα. Τώρα, εάν πράγματι είναι εύκολα ή όχι και ποιες απαιτήσεις έχουν δεν το γνωρίζω καθόλου. Γι' αυτό έκανα και την ερώτηση, γιατί δεν θέλω να ξανακάνω λάθη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02152 seconds with 10 queries