Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #301  
Παλιά 29-07-15, 15:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη πολυ ομορφα και θηρια τα ψαρια σου. Βλεποντας οτι εισαι απο τους καλυτερους μαστορες στα ενυδρειακα φορουμ, τον πολυ χωρο που εχεις στον ταρατσοκηπο σου , την αγαπη σου για τα χρυσοψαρα, απορω πως δεν σκεφτηκες να κανεις καποια λιμνουλα, ωστε και καλυτερο περιβαλλον να τα προσφερεις αλλα και εσυ να ησυχασεις απο κουραση αλλα και εξοδα συντηρησης;
Ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια
Το είχα σκεφτεί για λίμνη , αλλά στο τέλος είδα πως δεν θα κέρδιζα κάτι καλύτερο για τους εξής λόγους.
Δεν ήθελα κάτι πιο βαρύ από 300-350 κιλά, επειδή είναι ταράτσα σε ένα σπίτι της δεκαετίας του 70 που είναι ήδη φορτωμένο με 60+ γλάστρες και με μία δεξαμενή πετρελαίου 1500 λίτρα. Μετά θα έπρεπε να βγάλω αρκετές γλάστρες για να μπει η λίμνη και θα αναγκαζόμουνα να χάσω αρκετό πράσινο, με τη λίμνη επίσης δεν θα είχα αυτή τη θέα που έχω τώρα από το πλάι και να τα χαζεύω, θα τα έβλεπα μόνο από πάνω. Μη φανταστείς πως έχω το τρελό χώρο στη ταράτσα, ο συνολικός χώρος που έχω διαμορφώσει είναι 8μ Χ 5μ , και εκεί υπάρχουν οι γλάστρες , τα ενυδρεία , τραπεζαρία ,κούνια κλπ. Επίσης έχω φροντίσει τεχνολογικά το ενυδρείο να είναι ξεκούραστο, πιο ξεκούραστο και από λίμνη ακόμα, οι αλλαγές (προσθήκη νερού και υπερχείλιση) είναι αυτόματες σε καθημερινή βάση (τώρα το Καλοκαίρι , κάθε μέρα πέφτουν πάνω από 80 λίτρα φρέσκο νερό μέσα στο ενυδρείο) και αν θέλω να ασχοληθώ και χειροκίνητα πατάω ένα κουμπί και γίνονται πάλι μόνα τους, στη χειρότερη να ανοίξω μια βάνα να αδειάζει το νερό (που δεν το κάνω). Η μόνη ασχολία είναι να ταΐσω και να καθαρίσω καμια φορά το τζάμι και κάθε Σάββατο πλένω τα σφουγγάρια του φίλτρου (χωρίς να είναι απαραίτητο να γίνεται κάθε Σάββατο αυτό) . Να σκεφτείς πως αν βάλω μία ταΐστρα μπορώ να λείψω πάνω από μήνα και τα ψάρια και το ενυδρείο να είναι μια χαρά , επίσης η ξύλινη κατασκευή το κάνει να είναι αρκετά δροσερό το Καλοκαίρι αλλά και ζεστό χωρίς πολλές απώλειες θερμοκρασίας το Χειμώνα.
Σε λίγες ημέρες η κατασκευή αυτή κλείνει ένα χρόνο λειτουργίας και πέρασε από όλες τις καιρικές δοκιμασίες , ζέστες , βροχές , κρύα , ακόμα και λίγο χιόνι , λειτούργησε άψογα και απροβλημάτιστα.
Αν ήμουνα σε ισόγειο και είχα μια καλή αυλή τότε δεν θα είχα απλά λίμνη , κοιλάδα θα είχα φτιάξει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01708 seconds with 11 queries