Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 27-07-15, 22:05
billartist Ο χρήστης billartist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2013
Περιοχή: koropi
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Ενα καλο σαμπ πρεπει να ειναι τουλαχιστον το 1/3 του ενυδρειου. Η βιολογια καταναλωνει οξυγονο γα να διασπασει την αμμωνια και οσο πιο βαθυ το καθε διαμερισμα τοσο πιο δυσκολα θα βτανει το οξυγονο στο βαθος του διαμερισματος. Αυτο συνεπαγεται με σωστο εμβαδο και βαθος καθε διαμερισματος. Εγω αεραντλια στον πατο καθε διαμερισματος. Μπορεις να βαλεις το οτιδηποτε για βιολογια το προβλημα ειναι ποσο γρηγορα θες να διασπαται η αμμωνια. Οταν πχ το ph σου ειναι 9 η διασπαση πρεπει να ειναι ταχυτατατη. Το δικο μου σαμπα ειναι 300 λτ και το ενυδρειο 900 με αντλια 3500 λτ. Μπορεις το πρωτο διαμερισμα να το κανεις trikle filter που τραβαει οξυγονο απο τον αερα και δεν καταναλωνει το οξυγονο του νερου. Εγω αυτο κανω τωρα. Θελεις διαβασμα πολυ και κελετη για να κανεις ενα καλο και αποδοτικο σαμπ. Στο τελειταιο διαμερισμα μπαινει ο εξοπλισμος και μενει και πρεπει να υπαρχει και χωρος για το νερο που θα κατεβασει η αντλια. Εκτος κια αν βαλεις βαλβιδα, αλλα υπαρχει περιπτωση να πιασει βρωμια και να μην κλεινει η αν βρεις τροπο να σπας το συφψωναρισμα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01385 seconds with 11 queries