Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 17-07-15, 02:34
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μπορεί και να μην τα ξέρει και όλα ...το άρθρο είναι αρκετά παλίο ..εδώ λέει πως το kalk είναι βασιλιάς ενώ στην πραγματικότητα είναι καλό να δουλεύεται συμπληρωματικά με calsium reactors γιατί ανεβάζει το ph παράλληλα με την προσθήκη αλκαλικότητας και ασβεστίου αλλά έχει περιορισμένες δυνατότητες και συνήθως το δούλευαν σε συστήματα με μικρές απαιτήσεις ανθρακικό ασβέστιο αλλά από τότε που βγήκαν οι δοσομετρικές σαν μέθοδος δεν έχει και πολλούς ακόλουθους.
Λέει οι ριάκτορες είναι πολύπλοκοι στην αρχική ρύθμηση ..ρώτα τον Σάκη πόση ώρα του πήρε να ρυθμήσει τον δικό του .
Λέει πως πως με τις δοσομετρικές μπορείς να ρυθμήσεις ακριβώς τις παραμέτρους του ενυδρείου ..ειλικρινά εγώ δεν τα κατάφερα , συνέχεια κάποια από τις τρεις τιμές ήθελε ξανά ρύθμιση με ότι συνεπάγεται αυτό στην υγεία των ζωντανών , πιστεύω πως για ενυδρεία χαμηλού στοκαρίσματος ή χωρίς απαιτητικές ακροπόρες είναι οκ , αλλά αν έχεις διαθέσει κάμποσα μηδενικά για σπάνιες ακροπόρες φροντίζεις να μείνουν όχι μόνο ζωντανές αλλά να είναι και χαρούμενες .
Λέει ότι η μπουκάλα του διοξειδίου μπορεί να σκάσει , άμα την βαρέσεις με βαριοπούλα μπορεί άμα έσκαγε τόσο εύκολα κάποιος θα το είχε αναφέρει τόσα χρόνια , δουλεύω σε μαγαζιά που έχουν πυροσβεστήρες ακριβώς σαν αυτον που έχω στο ενυδρείο 14 χρόνια σε θερμοκρασίες όχι δωματίου έτσι αλλά πολύ υψηλότερες με αρκετή κακοποίηση ποτέ μα ποτέ δεν είδα πυροσβεστήρα διοξειδίου να σκάει .
Λέει για ότι το ph στο ενυδρείο μπορεί να πέσει από το διάλυμαπου ρίχνει ο ριάκτορας , έχει δίκιο σε αυτό είναι εύκολα διαχειρίσιμο όμως με καλή οξυγόνωση του νερού που θέλω να πιστεύω πως εννωϊται σε ένα ενυδρείο υφάλλου.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 10 queries