Θέμα: skimmerelss 850lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 11-07-15, 06:09
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω ολους παιδια.

Το ατς φωτιζεται και απο τις 2 πλευρες , απο την μια με diy led 30βατ και απο την αλλη με 20βατ τετοιο http://www.ebay.com/itm/Greenhouse-1...ar=&hash=item0. εχω 10πλασια παραγωγη απο την diy πλευρα. μαλλον πρεπει να βαλω καποια ε27 λαμπα απο την αλλη για να αυξησω και εκει την παραγωγη τριχοειδους. για diy δεν με παιρνει λογω τοποθετησης. αν εχει καποιος καποια ιδεα , ευχαριστως να την ακουσω.
Κυκλοφορούν αρκετά flood lights τα οποία γράφουν π.χ. 20w και είναι 9w, αν έχεις κα΄ποια συσκευή που μετράει κατανάλωση κάνε μια δοκιμή!! Μου έχει τύχει κι εμένα σε ένα από τα 2 που είχα παραγγείλει...
Εγώ είχα την μεγαλύτερη ανάπτυξη turf με τα flood και έχω δοκιμάσει αρκετά!! Φίλος μου με reef 10ετίας που χρησιμοποιούσε DIY led, όταν του κάηκαν από την μία πλευρά, έβαλε flood 8:1 και είχε την ίδια ανάπτυξη... Εξάλλου τα flood δεν είναι τίποτα άλλο από ένα DIY 10w π.χ. led με το τροφοδοτικό του, μαζί με έναν ωραίο ρεφλέκτορα ο οποίος απλώνει ομοιόμορφα το φως... Μήπως το είχες αρκετά μακριά από την σίτα? Εγώ τα flood τα είχα σε μικρή απόσταση ώστε η επιφάνεια που κάλυπταν να είναι αυτή που προτείνει το algaescrubber.net, για τα watt αυτά...
Δώσε μας καμιά πιο κοντινή φωτό από το ATS σου...
Μπορείς να φτιάξεις ένα στενόμακρο ορθογώνιο κουτί από πλέξιγκλας, πάχους 2-3 εκ για να βάλεις μέσα led και ψύκτρες...
Και σε ένα μικρό μεσογειακό 20άλιτρο έχω πάλι flood σε πλάγια σίτα, χωρίς πολλά w και πολλή ροή και πάει σφαίρα, κάθε βδομάδα βγάζω αρκετή άλγη και νιτρικά μηδεν..
Κάπου κάποιος άλλος είχε αναφέρει οτι δεν έκανε δουλειά με τα flood και μου κάνει εντύπωση..
Επίσης τα RGB flood , 'οταν τα δουλεύεις π.χ. μόνο στο κόκκινο, είναι επόμενο από 30w που είναι να παίζουν μόνο τα 10w του κόκκινου τμήματος... Προφανές, απλά το διευκρινίζω...
Κράτα μας ενήμερους...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01548 seconds with 10 queries