Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-06-15, 15:02
Κωστας κρητικός Ο χρήστης Κωστας κρητικός δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2015
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή πατεντάτα για φωτισμό που προσομοιώνει την ηλιακή ακτινοβολία στο ενυδρειο

είναι γνωστό το ότι το φως του ηλίου δεν είναι σταθερό καθ όλη τη διάρκεια της ήμερα. αντίθετα έχει διακυμάνσεις. Αυτό είναι κάτι που μπορούμε να προσομοιωσουμε μέσα στο ενυδρείο σχετικά οικονομικά άλλα και εύκολα .
Αρχικά υπολόγισα της λάμπες οπού θα χρειαζόμουν για τα στάδια [1 ξημέρωμα (6-9 π.μ.) 2 μεσημεράκι (9-12 π.μ.) 3 μεσημέρι ( 12-3 μ.μ.) 4 απόγευμα (3-6μ.μ.) 5 βραδάκι (6-9μ.μ) ]και έκανα της αντίστοιχες προσαρμογές το 10ωρο που έχω φωτισμό μέσα στο ενυδρείο.
Μέτα έκανα τις συνδέσεις ( τα ντουι για τις δυο μικρές λάμες τις συνέδεσα μονές τούς έτσι ώστε με την κάθε μια να καταλήγει σε διαφορετικό φις για πρίζα ενώ τα ντουι για τις δυο μεγάλες λάμπες μαζί έτσι ώστε να καταλήγουν σε ένα φις για πρίζα). μετά έβαλα χρονοδιακοπτες τούς οποίους τους ρύθμισα έτσι ώστε να ανάβει πρώτα η μια μικρή λάμπα , η δεύτερη λάμπα μαζί με την πρώτη και μετά οι δυο μεγάλες . Ακολουθείτε η αντίστροφη διαδικασία όταν ανάψουν οι δυο μεγάλων όπως παραθέτω στο παρακάτω πινάκα
τα ακριβή στάδια είναι :
Στάδιά Διάρκεια σε Ώρες Λάμπες
1 1 1 μικρή

2 2 1+1 μικρή

3 4 2 μικρές + 2 μεγάλες

4 2 2 μικρές

5 1 1 μικρή


κάλο είναι να έχουμε λάμπες των 2700Κ και 6400Κ έτσι ώστε η πρώτη λάμπα να είναι κόκκινη όπως και το φως του ηλίου κατά την ανατολή ενώ η τελευταία να είναι 6400Κ λευκή μιας και κατά την δύση υπερισχύει το λευκό φως.
τα αποτελέσματα που έχω στο ενυδρείο είναι αρκετά ενθαρρυντικά καθώς τα ψάρια μου είναι αρκετά χαρούμενα και παρατηρώ ότι αναπτύσσονται πολύ γρήγορα όπως τα φυτά
-------------------------
επειδή δεν μου επισυνάπτει το exel αν γνωρίζει κανείς πως να το κάνω αλλιώς να το στείλω στο e-mail

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας κρητικός : 25-06-15 στις 15:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02044 seconds with 10 queries