Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #115  
Παλιά 09-06-15, 08:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 897
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανερχομαι στο θεμα μετα απο καιρο, αλλαξα το φιλτρο μου πηρα εξωτερικο οποτε και ξαναφτιαξα το μειγμα παει πολυ καλα τωρα 2 βδομαδες και λογω πιο δυνατης ροης εχω πολυ καλη διαχυση,σταθερη ποσοτητα, πρωτη φορα μετραω ph 7 πτωση 0,8 οποτε κανει δουλεια ειδα και διαφορα στα φυτα επιτελους αλλα...
Γρηγορη πτωση της σταθμης στο μπουκαλι Α με το κιτρικο.Δεν το βλεπω να κραταει πανω απο 20 μερες.Φιλε παγοκοφτη θα μπορουσες να μας πεις την ακριβη δοσολογια που βαζεις στα μπουκαλια;γιατι πιστευω εκει ειναι το θεμαΔιαρροη δεν εχω στο μπουκαλι κ στις συνδεσεις σιγουρα τι λες;;
Ωραία, μια χαρά... Λοιπόν για να μην μπερδεύω με τιμές... Με χρήση ηλεκτρομαγνητικής 8 ώρες τη μέρα, με 1 κιλό σόδα και 1 κιλό κιτρικό οξύ μου βγάζει περίπου 8 μήνες... Υπολόγιζα οτι θα κράταγε χρόνο, αλλά δεν..
Θα ξανακοιτάξω τα ποστ να δω μην έγραψα κάτι λάθος...
Αν έχεις όλη τη μέρα ανοιχτό, με 250γρ σόδα και κιτρικό, με 1φ/δευτ. βγαίνει ακριβώς 20 μέρες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nt7561 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω παραγγείλει κι εγώ το συγκεκριμένο κιτ (d201), εν αναμονή της άφιξής του, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
αφού ετοιμάσω το μίγμα και κανονίσω την πίεση στα επίπεδα που χρειάζεται, θα αφήνω το σύστημα ανοιχτό όλη την ημέρα ή θα πρέπει να το κλείνω με το σβύσιμο των φώτων και να το ξανανοίγω όταν αυτά ανάβουν?
Αυτό εξαρτάται από εσένα... Όλη μέρα είναι σπατάλη εκτός και αν έχεις νερό βρύσης με υψηλο ph και η μείωση του ph λόγω του CO2 είναι μεγάλη, αν ανοίγεις τα φώτα μόνο για 8ωρο ας πούμε...
Σε εμένα η μεταβολή του ph είναι 0.3 οπότε δεν την θεωρώ πολύ μεγάλη και το λειτουργώ 8ωρο μόνο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω εφτιαξα diy co2 αλλα ακομα δεν το δοκιμασα .
Αν καταλαα καλα το βαζεις στο φιλτρο μεσα και διαχεεται απο την εξοδο του φιλτρου???
Το σωληνακι που θα επεφτε στο ενυδρειο που ακριβως το βαζεις στο φιλτρο???
Και εγω εξωτερικο φιλτρο εχω.
Αν έχεις εσωτερικό φίλτρο και δεν χρησιμοποιείς κάποιο ριάκτορα, την έξοδο την βάζεις χαμηλά (συνήθως) εκεί που είναι η είσοδος νερού του φίλτρου σου, ώστε να σου βγάλει το CO2 με πίεση στην έξοδο... Να έχεις υπ' οψην σου όμως, ότι αν η έξοδος του φίλτρου σου έχει spray bar ή γενικότερα βρίσκεται πάνω ή στο ίδιο επίπεδο με την στάθμη του ενυδρείου σου θα έχεις μεγάλες απώλειες...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01685 seconds with 10 queries