Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 16-05-15, 19:17
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Καλησπέρα, θα κάνω μια ενημέρωση εργασιών της εβδομάδας... δεν τελειώνουν με τίποτα οι ρημάδες

Καταρχήν έπρεπε να γίνουν τρύπες στο έπιπλο, με σκοπό να κατέβουν οι σωλήνες στο sump. Έγιναν με επιτυχία σωστά, όπως επίσης έγιναν και στην πλάτη για εξαερισμό του εσωτερικού χώρου. Οι σωλήνες κόπηκαν όπου χρειάστηκε. Ο μεσαίος σωλήνας επειδή κάθετα έπεφτε στο 2ο διαμέρισμα του sump, κάτι που γνώριζα εκ των προτέρων προφανώς, επεκτείνεται με μαλακό σωλήνα στο 1ο διαμέρισμα. Ο τρίτος δεν μας αφορά που πέφτει και πολύ γιατί είναι ασφαλείας, δηλαδή δεν χρησιμοποιείται σε κανονική λειτουργία. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα στο όλο θέμα ήταν ότι δεν χώρεσαν οι Φ20 σωλήνες επιστροφής στις τρύπες 2μιση πόντων εξαρχής για δύο λόγους: χώραγαν οριακά στην τρύπα οι μούφες με το σπείρωμα στις άκρες που κάνουν την σωλήνα 2μιση ακριβώς και έπεσαν οι τρύπες ακριβώς στις εσωτερικές γωνίες του επίπλου(!). Οπότε έπρεπε να κόψω τις σωλήνες 2-3 πόντους να τους περάσω και να κολήσω από μέσα νέες μούφες με σπείρωμα, κάτι που έκανα.





Επίσης το έπιπλο έχει τροποποιηθεί για να μπει η κονσόλα του STC-1000 φάτσα στο έπιπλο...




Αφού λήξαμε τα χοντρά, τώρα πάμε στα υπόλοιπα. Δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω με τον κ. Τάκη και να μην κολλήσω plexiglassίτιδα Επομένως εγένετο ο reactor για αντιφώσφορο και άνθρακα που σαν είχα υποσχεθεί πως θα κάτσω να φτιάξω στο προηγούμενο ποστ. Το κουτί είναι 13x18x20Υ, ύψος όσο η στάθμη του νερού στο 1ο & 2ο διαμέρισμα. Από πάνω θα μείνει ανοιχτό και θα μπαίνουν οι 2 βασικοί σωλήνες της υπερχείλησης, ενώ μπροστά θα ανοιχτεί μια μικρή τρύπα όπου θα κουμπώσει η αντλία του skimmer (η αντλία του skimmer έχει προαιρετικό καπάκι, το οποίο όπως φαίνεται αφαίρεσα). Επομένως το νερό πέφτει από πάνω η αντλία 1200 λίτρα/ώρα υποχρεώνει το μεγαλύτερο μέρος του νερού να περάσει από τα υλικά (πήρα Seachem SeaGel για 1η φορά) που θα είναι σε καλσόν και να μπει στο skimmer, αν η ροή είναι μεγαλύτερη το νερό απλά θα ξεχειλήση το κουτί και θα φύγει καρφί για 2ο διαμέρισμα...



Αυτά από κατασκευαστικής πλευράς. Αν όλα πάνε καλά και έρθουν και λάμπες επιτέλους :thumbdown: ...θα ρίξω ένα γερό καθάρισμα στις γυάλες, και θα αρχίσω να συναρμολογώ κανονικά με τεφλόν και κλειδιά αυτήν την φορά, την τελική. Την γυάλα σκέφτηκα να την ακουμπήσω πάνω σε 2 επιφάνειες, αυτές εδώ από τα jumbo:



Η μία θα μπει κάτω κάτω και είναι πλαστική και από πάνω της ένα στρώμα του μαύρου λεπτού μαλακού PVC. Το κάτω κάτω θα μπει, καθώς η μαύρη επιφάνεια ρουφάει νερό και άρα στην περίπτωση που πάρει λίγο νεράκι η πλαστική εξασφαλίζει ότι δεν θα λιμνάσει νερό στην επιφάνεια του επίπλου μέχρι αυτό να εξατμιστεί.

Αυτό που μας μένει τώρα είναι οι σκέψεις για τον βράχο και το γέμισμα με νερό και αλάτι... Ο βράχος που θα μπει στο κεντρικό είναι όλος νεκρός. Λέω να βράσω ότι χωράει σε κατσαρόλα μια φορά, θα κάνω ένα demo στήσιμο, θα ακούσω απόψεις και θα κολήσω με εποξική κάποια κομμάτια για ασφάλεια. Στο sump θα μπούνε 2-3 κιλά ζωντανού βράχου και αργότερα χαέτο, μου είπαν χάετο από τώρα δεν έχει νόημα...


Τώρα θέλω βοήθεια από σας τους γνώστες στα εξής: Σκέφτομαι το εξής πλάνο για το γέμισμα και θέλω να μου πείτε γνώμες από θέμα ασφάλειας.
  • Να φτιάξω ένα βαρέλι 50 λίτρα νερό Α/Ο το προηγούμενο βράδυ.
  • Το πρωί να βάλω τον βράχο όπως τον θέλω, να ρίξω ζωντανό αραγωνίτη. 10 κιλά συσκευασία φτάνει για 2-3 πόντους πάχος? Επίσης είδα ένα φίλο είχε πάρει το eggcrate από ένα σκεύος για στέγνωμα πιάτων του jumbo. Πιστεύω είναι καλό για να ακουμπήσει ο βράχος και πάνω και κάτω στο sump...
  • Ρίχνω τα πρώτα 50 λίτρα και συνεχίζω να φτιάξω 2ο και 3ο κουβά. Η Α/Ο είναι 45GPD που σημαίνει ότι οριακά δεν θα προλάβω σε μια μέρα να γεμίσω 190 λίτρα.... Να συμπληρώσω απλό νερό (30-40 λίτρα) με αντιχλώριο και να βάλω σε λειτουργία την αντλία ή να το αφήσω να συνεχίσω και την επόμενη μέρα?
  • Αφού γεμίσω νερό την ίδια ή την επόμενην μέρα, πρέπει να ρίξω αλάτι καρφί λογικά. Θέλω να μου πείτε γνώμες για ποιο αλάτι και τι ποσότητα χρειάζομαι.Να πάω σε Red Sea Coral Pro Salt, σε Tropic Marin Pro Reef Synthetic Sea Salt? Τι άποψη έχετε? Αλάτι ρίχνω την απαιτούμενη δόση χύμα με την μια έχοντας βάλει σε λειτουργία το wavemaker?
  • Το skimmer το ξεκινάω μόλις στρώσει η αλατότητα?
  • Ζωντανό βράχος βάζω προς το τέλος, θα τον έχω αγοράσει η απόγευμα της πρώτης μέρας ή πρώι της επόμενης ανάλογα πότε τελειώσει το γέμισμα....

Αυτά από μένα, δυστυχώς απευθείας γέμισμα από Α/Ο δεν γίνεται, καθώς η πιο κοντινή βρύση είναι του μπαλκονιού στα 5 μέτρα, οπότε και να έβαζα επέκταση με λάστιχο να φτάσει δίπλα το νερό στην Α/Ο και να πεφτεί καρφί μέσα στο ενυδρείο, θα είχα πρόβλημα με το "βρωμικο" νερο που πρέπει να φεύγει... Επομένως βαρελάκι και καθαρίσαμε...


Σας παρακαλώ κάντε ένα κόπο να μου λύσετε τις τελικές απορίες. Επίσης θα ήθελα σχόλια για σκευάσματα ξεκινήματος (βακτήρια & ενισχυτικά κοραλίνης)...

Άντε να μπει τάξη επιτέλους στο δωμάτιο

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02443 seconds with 10 queries