Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 04-05-15, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ψαρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά τον λέω γλύφτη (από το γλύφω επειδή γλύφει συνέχεια από την ώρα που τον έβαλα μέσα στο ενυδρείο… ) αλλά μου τον είπαν πλέκο και σας έχω βάλει μια φώτο από το internet που είναι ίδιος με τον δικό μου…

Και από ότι είδα είναι πάνω σε ένα αγγούρι!

Μήπως να του έβαζα και εγώ ένα ή θα το φάει ο Μονομάχος και αυτό…?????
Αν το ψαρι σου ειναι ancistrus cf. cirrhossus σαν αυτο της φωτογραφιας (αφου αρκετα ειδη μοιαζουν μεταξυ τους αλλα δεν ειναι το ιδιο και μπορει να εχουν και διαφορετικες αναγκες), τοτε το ενυδρειο ειναι οριακο για το ειδος.
Ειναι απο τα μικροτερα μεν ειδη pleco, αλλα φτανει τα 11-13 εκ.
Δεν ειναι ψαρι κολυμβητης, κι αυτη η μειωμενη κινητικοτητα το κανει να μη θελει τις ιδιες διαστασεις που θελουν ψαρια κολυμβητες ιδιων διαστασεων (11-13 εκ).

Το θεμα ειναι οτι εχεις ψαρια και το ενυδρειο ειναι μαλλον αστρωτο.


ΥΓ Γλυφω σημαινει "λαξευω", πχ "λαξευω την πετρα να φτιαξω ενα αγαλμα". Και το ουσιαστικο του ρηματος "γλυφω", ειναι "γλυπτης"
Αυτος που "γλειφει" πχ ενα παγωτο, ή το αφεντικο του, ή ... τα τζαμια, λεγεται "γλειφτης".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01406 seconds with 10 queries